Porozumienie Zielonogórskie wystosowało list otwarty do lekarzy, w którym apeluje o przyłączenie się do protestu "w obliczu ignorowania przez Ministerstwo Zdrowia postulatów środowiska lekarskiego w sprawie zmiany ustawy refundacyjnej i braku reakcji na uwagi zgłoszone przez reprezentujące nas organizacje  w sprawie rozporządzenia o receptach".

W apelu rozesłanym do polskich lekarzy w czwartek (29 grudnia) Jacek Krajewski, prezes FPZ pisze, iż protest ma doprowadzić do:

1. Wykreślenia z ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, postanowień art. 48 ust. 8 ustawy oraz art. 58, w zakresie przerzucającym na lekarzy obowiązek określania poziomu taksacji leków refundowanych.

2. Niewprowadzania w życie postanowień Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2011 r. określających obowiązek „taksowania" poszczególnych leków.

3. Wykreślenia z obowiązujących obecnie umów zawieranych pomiędzy świadczeniodawcami, a NFZ zapisów:
•  nakładających na świadczeniodawców  obowiązek weryfikacji prawa do świadczeń,
• przewidujących sankcję za wystawienie recept na leki refundowane pacjentom nie posiadającym stosownych uprawnień.

4. Wprowadzenia do obowiązujących obecnie umów zawieranych pomiędzy świadczeniodawcami, a NFZ uzgodnionych wspólnie zapisów określających legalną definicję pojęcia: „udokumentowane względy medyczne".

''Nasz protest polega na stawianiu pieczątek o treści: Refundacja leku do decyzji NFZ na recepcie w miejscu określania statusu ubezpieczenia pacjenta i odpłatności za leki''- pisze prezes.

Jak informuje Jacek Krajewski, poparcie dla tej akcji wyrazili: Wielkopolska Izba Lekarska, Śląska Izba Lekarska, Dolnośląska Izba Lekarska, Wielkopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia, Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH