Porozumienie Zielonogórskie wystosowało list otwarty do lekarzy, w którym apeluje o przyłączenie się do protestu "w obliczu ignorowania przez Ministerstwo Zdrowia postulatów środowiska lekarskiego w sprawie zmiany ustawy refundacyjnej i braku reakcji na uwagi zgłoszone przez reprezentujące nas organizacje  w sprawie rozporządzenia o receptach".

W apelu rozesłanym do polskich lekarzy w czwartek (29 grudnia) Jacek Krajewski, prezes FPZ pisze, iż protest ma doprowadzić do:

1. Wykreślenia z ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, postanowień art. 48 ust. 8 ustawy oraz art. 58, w zakresie przerzucającym na lekarzy obowiązek określania poziomu taksacji leków refundowanych.

2. Niewprowadzania w życie postanowień Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2011 r. określających obowiązek „taksowania" poszczególnych leków.

3. Wykreślenia z obowiązujących obecnie umów zawieranych pomiędzy świadczeniodawcami, a NFZ zapisów:
•  nakładających na świadczeniodawców  obowiązek weryfikacji prawa do świadczeń,
• przewidujących sankcję za wystawienie recept na leki refundowane pacjentom nie posiadającym stosownych uprawnień.

4. Wprowadzenia do obowiązujących obecnie umów zawieranych pomiędzy świadczeniodawcami, a NFZ uzgodnionych wspólnie zapisów określających legalną definicję pojęcia: „udokumentowane względy medyczne".

''Nasz protest polega na stawianiu pieczątek o treści: Refundacja leku do decyzji NFZ na recepcie w miejscu określania statusu ubezpieczenia pacjenta i odpłatności za leki''- pisze prezes.

Jak informuje Jacek Krajewski, poparcie dla tej akcji wyrazili: Wielkopolska Izba Lekarska, Śląska Izba Lekarska, Dolnośląska Izba Lekarska, Wielkopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia, Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia.
 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH