Porozumienie 1 czerwca o dyrektywie transgranicznej

Porozumienie 1 Czerwca skupiające pacjentów wydało oświadczenie w sprawie opóźnień związanych z implementacją Dyrektywy 2011/24/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 marca 2011 r. dotyczącej stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.

Zdaniem przedstawicieli organizacji sposób implementacji dyrektywy utrudni pacjentom możliwość korzystania z prawa do leczenia w innym kraju Unii, narazi ich na koszty związane z prowadzeniem postępowań administracyjnych na drodze sądowej, a polskich podatników na kary finansowe związane ze zobowiązaniami międzynarodowymi.

„Trudno nam pacjentom zrozumieć decyzję, która skutkuje tym, że lepiej jest płacić kary za niewywiązanie się z umów międzynarodowych, niż umożliwić własnym pacjentom-obywatelom korzystanie z przysługujących im praw” - czytamy w oświadczeniu Porozumienia 1 czerwca.

Jak stwierdza Porozumienie, 19 września 2013 r. na stronach legislacja.gov.pl pojawił się dokument Rządowego Centrum Legislacji stwierdzający, że Polska 25 października 2013 r. (czyli w ostatecznym terminie wejścia w życie zapisów Dyrektywy na terenie UE), nie wprowadzi do swojego porządku prawnego ustawy implementującej.

Z doniesień medialnych wynika, że być może nastąpi to w grudniu 2013 r. Jednak pomimo to wspomniana Dyrektywa 2011/24/UE  zacznie obowiązywać w całej UE już w październiku.

Porozumienie 1 Czerwca pomimo braku ustawy implementującej dyrektywę transgraniczną w Polsce, liczy jednak, że 25 października 2013 r. zostaną uruchomione wymagane punkty kontaktowe, których obowiązkiem jest dostarczenie pacjentom informacji o ich prawach, jeśli postanowią oni skorzystać z transgranicznej opieki zdrowotnej, a także danych innych punktów kontaktowych w innych państwach członkowskich.

Jednocześnie przedstawiciele organizacji zapowiadają, że jako inicjatywa obywatelska podejmą kroki, aby w miarę swoich możliwości pomóc polskim pacjentom w zdobyciu niezbędnych informacji i ewentualnym dochodzeniu należnych praw oraz zwrotu refundacji za leczenie również na drodze prawnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH