Codzienna prasa pełna jest poradników. Można w niej też znaleźć i poradniki dla pacjentów. Pacjent jest dzisiaj osobą w pełni świadomą swoich praw w zetknięciu ze służbą zdrowia i potrafiącą z tych praw skorzystać. Poniżej jeden z takich poradników. Nie dla lekarzy - ale warto, aby i lekarze go przeczytali.

Pacjent ma prawo żądać od szpitala naprawienia szkody w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia na skutek zainfekowania go albo popełnionych błędów w leczeniu. Jeżeli szpital nie chce dobrowolnie zaspokoić żądań pacjenta, z roszczeniami o odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę należy wystąpić do sądu.

Szpital, który zamiast wyleczyć pacjenta, wyrządzi mu szkodę, ma obowiązek naprawić ją. Za szkodę uważa się uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia. Natomiast naprawienie szkody polega na zwrocie wszystkich wydatków, które pacjent był zmuszony w związku z nią ponieść. Oprócz odszkodowania pacjent może też żądać zadośćuczynienia oraz renty.

Jeżeli szpital dobrowolnie nie zaspokoi roszczeń pacjenta, to wówczas powinien wnieść pozew do sądu. Przepisy nie ograniczają okresu, przez który można dochodzić szkody. Stanowią jedynie, że w razie wyrządzenia szkody na osobie przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

Odszkodowanie, którego poszkodowany pacjent może żądać od szpitala, obejmuje wszystkie koszty, które poniósł pacjent w związku z koniecznością dodatkowego leczenia się z powodu uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia wywołanego podczas pobytu w szpitalu. Przed sądem musi jednak udowodnić, że szkody zostały mu wyrządzone w szpitalu, bo wcześniej nie miał tych dolegliwości.

Ustalając wysokość odszkodowania, którego będzie żądał pacjent, powinno się wziąć pod uwagę koszty leczenia, które poniósł. Są to na przykład wydatki związane z pobytem w szpitalu, konsultacje u specjalistów, dodatkowa opieka pielęgniarska, zakup leków, protez, aparatu słuchowego, okularów, wózka inwalidzkiego. Odszkodowanie obejmuje też wydatki na jedzenie, gdy pacjent wymaga przestrzegania specjalnej diety.

Poszkodowany pacjent ma prawo żądać od szpitala zwrotu wydatków, które wiążą się z naprawieniem szkody polegającej na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia, która została spowodowana podczas leczenia w szpitalu.

Może również żądać wypłacenia z góry sumy potrzebnej na koszty leczenia. Musi jednak udowodnić, że poniesione wydatki wiążą się z działaniami zmierzającymi do naprawienia szkody.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH