Poprawki do ustawy ws. składek w okresie opieki nad dzieckiem

Senatorowie zaproponowali poprawki doprecyzowujące do noweli, która wprowadza opłacanie składek z budżetu za osoby nieubezpieczone, przedsiębiorców i rolników w okresie opieki nad dzieckiem.

Ustawę z poprawkami poparło 81 senatorów, jeden senator nie poparł ustawy, nikt nie wstrzymał się od głosu. Dzięki nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z budżetu państwa opłacane będą składki emerytalne i rentowe osobom rezygnującym z pracy w związku z opieką nad dzieckiem - osobom, które są zatrudnione na umowę zlecenie, prowadzą firmy, a także osobom dotąd nieubezpieczonym.

Zmiany obejmą także ubezpieczonych w KRUS. Dzięki temu osoby nieubezpieczone, przedsiębiorcy i rolnicy zyskają analogiczne uprawnienia jak pracownicy korzystający z urlopów wychowawczych.

Senator Jan Rulewski (PO) wycofał zgłoszone podczas czwartkowej (11 lipca) debaty w Senacie poprawki. Zakładały one, że składki emerytalne i rentowe opłacane byłyby także za studentów do 26. roku życia, którzy wykonywali pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, a także za osoby bezrobotne, które utraciły prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Senat nie poparł poprawek senatorów PiS. Chcieli oni m.in., aby ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podczas opieki nad dzieckiem podlegały także osoby, "które przez okres co najmniej sześciu miesięcy były pracownikami zatrudnionymi na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający miesiąc".

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadza różne podstawy wymiaru składek. Dla osób mających co najmniej sześciomiesięczny staż ubezpieczeniowy bezpośrednio przed skorzystaniem z możliwości ubezpieczenia w związku z opieką nad dzieckiem - będzie to 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dla osób bez stażu ubezpieczeniowego, bezrobotnych oraz ze stażem krótszym niż półroczny - będzie to 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Znowelizowana ustawa zakłada, że w przypadku osób, które mają co najmniej półroczny staż ubezpieczeniowy, budżet będzie finansował składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne. Natomiast w przypadku osób dotychczas nieubezpieczonych bądź tych, których staż ubezpieczeniowy jest krótszy niż sześć miesięcy, budżet będzie finansował tylko składki na ubezpieczenia emerytalne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH