Poprawki do ustawy o zawodzie: pielęgniarki i położne chronione jak funkcjonariusze publiczni?

Pielęgniarki i położne zostaną objęte ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych - zakłada rządowy projekt ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej, do którego sejmowa komisja zdrowia zaproponowała w środę (8 czerwca) swoje poprawki.

Komisja proponuje m.in., by do projektu wprowadzić zabezpieczenia przed dyskryminacją pielęgniarek i położnych pracujących na podstawie umowy o pracę. Ma to związek z ustawą o działalności leczniczej, która umożliwia zatrudnianie pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów. Bożena Sławiak (PO) zaznaczyła, że poprawkę zaproponowano z uwagi na postulaty środowiska pielęgniarek.

Komisja chce, aby do projektu dodać zapis, że pracodawca nie może podejmować działań dyskryminujących ze względu na sposób wykonywania zawodu przez pielęgniarkę lub położną. A także, że zmiana formy zatrudnienia pielęgniarki lub położnej w podmiocie leczniczym nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy lub jego rozwiązania bez wypowiedzenia.

Wiceminister zdrowia Marek Haber już wcześniej podkreślał, że projekt ustawy powstał w wyniku konsultacji z pielęgniarkami i położnymi. Ocenił, że powinny być one objęte ochroną przysługującą funkcjonariuszom publicznym, gdyż często są narażone na agresję ze strony niektórych pacjentów.

Oznaczałoby to np., że zgodnie z Kodeksem karnym, za ich znieważanie w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, groziłaby kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Zgodnie z projektem ustawy, pielęgniarki i położne mogą odmówić wykonania świadczenia niezgodnego z ich sumieniem lub z zakresem posiadanych kwalifikacji, po uprzednim powiadomieniu na piśmie przełożonego, chyba że zachodzi niebezpieczeństwo zagrożenia życia chorego.

Pielęgniarki i położne będą miały prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta oraz do uzyskania od lekarza pełnej informacji o stanie zdrowia chorego, rozpoznaniu, proponowanych metodach diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych, zapobiegawczych.

Projekt przewiduje, że pielęgniarki i położne mogą wykonywać zawód: w ramach umowy o pracę, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w ramach indywidualnej lub grupowej praktyki. Warunkiem prowadzenia indywidualnej praktyki jest wpis do odpowiedniego rejestru.

Grupowa praktyka pielęgniarska może być prowadzona w formie spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej. Dopuszczona zostaje także możliwość wykonywania zawodu w zoz-ie na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z pacjentem, członkiem jego rodziny lub opiekunem prawnym.

W projekcie zapisano, że zawody pielęgniarki i położnej są samodzielnymi zawodami medycznymi. Minister zdrowia ma w rozporządzeniu określać czynności wykonywane przez pielęgniarkę lub położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH