Poprawki do projektu ws. zasiłków dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Sejmowa komisja polityki społecznej poparła w środę, 2 kwietnia, część poprawek zgłoszonych do projektu dotyczącego zasiłków dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Jedna z nich przewiduje, że od 2015 r. o specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogły ubiegać się także osoby nie podejmujące pracy.

Komisja pracowała nad trzema projektami autorstwa: rządu, PiS i SLD nt. zasiłków dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. W środę odbyło się pierwsze czytanie trzech projektów,wszystkie kluby opowiedziały się za dalszymi pracami. Na czwartek zaplanowano drugie czytanie. Komisja poparła m.in. poprawkę zgłoszoną przez Magdalenę Kochan (PO), aby od 2015 r. prawo do specjalnego zasiłku przysługiwało też tym opiekunom, którzy nie podejmują pracy ze względu na opiekę nad osobą niepełnosprawną - będą podlegać warunkowi kryterium dochodowego. 

Ponadto komisja pozytywnie oceniła nie zgłoszoną jeszcze formalnie poprawkę ministra pracy dotyczącą grupy ok. 5 tys. opiekunów. Chodzi o grupę opiekunów, która nie zakwalifikowała się do specjalnego zasiłku opiekuńczego ze względu na to, że 1 stycznia 2013 r. nie mieli ważnego orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym bo czasowe decyzje w tym zakresie wygasły 31 grudnia 2012 r.

Posłowie z komisji poparli także propozycję zgłoszoną przez Henryka Smolarza (PSL). Daje ona możliwość skorzystania z zasiłku dla opiekuna tym rolnikom, którzy utracili prawo do zasiłku pielęgnacyjnego na podstawie ustawy, którą zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Komisja poparła też drugą poprawkę dotycząca rolników - opiekunów osób niepełnosprawnych. Chodzi o doprecyzowanie sytuacji rolników, którzy po decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego z grudnia 2012, że praca we własnym gospodarstwie rolnym to negatywna przesłanka do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, otrzymywali od niektórych ośrodków pomocy społecznej decyzję o utracie zasiłku. 

Komisja nie przyjęła natomiast poprawek SLD, które konsumowały zapisy projektu Sojuszu, m.in. aby specjalny zasiłek opiekuńczy wzrósł do 800 zł od maja tego roku i do 1 tys. zł od 2015 r. Nie zaakceptowano także propozycji, aby kryterium dochodowe podnieść z 623 zł do 725 zł. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH