Pomorskie: oddział psychiatrii sądowej dla nieletnich pod lupą prokuratury

Dyrektor Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, Michał Rudnik, złożył w poniedziałek (13 grudnia) do prokuratury zawiadomienie dotyczące łamania praw pacjentów przez personel oddziału psychiatrii sądowej dla nieletnich.

Oddział w szpitalu w Starogardzie Gdańskim działa niespełna dwa lata. Przebywa tam, na mocy postanowienia sądu, do 24 pacjentów dziewcząt i chłopców w wieku od 13 do 18 lat. Są to pacjenci z zaburzeniami psychicznymi lub emocjonalnymi.

Dyrektor placówki podejrzewa, że na oddziale dochodziło do nieprawidłowości: wobec pacjentów stosowana była przemoc fizyczna i psychiczna
byli kopani, szarpani, stosowano wobec nich szantaż, poniżano ich i ośmieszano.
Rudnik zaznaczył, że po zarządzonym przez niego dwumiesięcznym wewnętrznym postępowaniu wyjaśniającym, ma sprzeczne informacje dotyczące tego, co działo się na oddziale.

Uważam, że musi to wyjaśnić prokuratura, trzeba przeprowadzić rozmowy i konfrontacje personelu, a dyrekcja placówki nie ma takich możliwościdodał Michał Rudnik.

Dyrektor nie chce mówić o podejrzeniach wobec konkretnych osób. Informacje dotyczące nieprawidłowości otrzymał od ordynatora oddziału. Powodem zawiadomienia prokuratury jest także fakt, że w lokalnym programie telewizyjnym emitowanym w miniony czwartek (9 grudnia) ujawnione zostały dokumentacja medyczna i dane osobowe bez zgody szpitala.

Prokurator Rejonowy w Starogardzie Gdańskim, Jarosław Kembłowski, poinformował PAP, że zanim wpłynęło zawiadomienie dyrektora szpitala, z urzędu – na podstawie doniesień prasowych
wszczął śledztwo w sprawie sytuacji w placówce. Poinformował, że do prokuratury dotarło w poniedziałek zawiadomienie Rzecznika Praw Dziecka o wynikach kontroli przeprowadzonej na tym oddziale przez jego urząd 19 listopada.

Jak zaznaczył Kembłowski, rzecznik zwraca uwagę na istnienie konfliktu wśród personelu oddziału oraz wskazuje na ewentualne nieprawidłowości w postępowaniu z osadzonymi tam nieletnimi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH