Pomorskie Centrum Traumatologii: jedna głowa już poleciała

W Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku zwolniono dyrektor do spraw pielęgniarstwa. Dyrekcja szpitala złożyła też do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Szefostwo placówki podejrzewa, że przełożona pielęgniarek mogła mieć świadomość nieprawidłowości, do jakich doszło po przeprowadzonym zabiegu u 31-letniej kobiety, która nie wybudziła się po operacji plastycznej. Dyrektor do spraw pielęgniarstwa została zwolniona.

Jak informuje TVN po operacji, kiedy już było wiadomo, że kobieta jest w tragicznym stanie, pielęgniarki listownie zaalarmowały swoją przełożoną, że dwa kluczowe dokumenty z operacji karta znieczuleń i karta zaleceń lekarskich zostały zmienione. Dyrektorka pielęgniarek przyznała się do zatajenia tego listu.

Przypomnijmy, że w sierpniu w placówce operowano 31-letnią Szwedkę. Kobieta nie wybudziła się  po zabiegu.  W wyniku niedotlenienia doszło do uszkodzenia mózgu. Po nagłośnieniu przez media jej historii, w PCT zarządzono liczne kontrole, m.in. na polecenie minister zdrowia Ewy Kopacz.

Raport po kontroli wskazuje na „szereg uchybień” w placówce. Szpital nie miał wpisu w urzędzie wojewódzkim dotyczącego wykonywania zabiegów chirurgii plastycznej, dlatego nie posiadał prawa do świadczenia usług w tym zakresie i podpisywania umów na takie zabiegi.

Zdaniem dyrekcji szpitala zabiegi przeprowadzane w placówce były „poza statutem”, ale nie były nielegalne.

Przypomnijmy, że dyrektor PCT, Jarosław Litwin, potwierdził, że w statucie szpitala nie ma zapisu o istnieniu oddziału chirurgii plastycznej. Umowy, które były podpisane między szpitalem a kontrahentem zagranicznym – firmą Medica Travel, obejmowały m.in. udzielanie zabiegów z takiego zakresu. Poprzednia dyrekcja szpitala podpisała umowy z lekarzami specjalności chirurgii plastycznej, którzy w imieniu szpitala wykonywali te zabiegi. 

Litwin wyjaśnił, że umowy, na podstawie których wykonywano zabiegi, zostały rozwiązane i wygasły 2 listopada. Umowy ze szwedzką firmą Medica Travel, która była koordynatorem, oraz z gdańskimi lekarzami, którzy przeprowadzali zabiegi, zostały podpisane w 2009 roku przez poprzedniego dyrektora Mirosława Domosławskiego. Sam Litwin został dyrektorem PCT w połowie sierpnia br.

Więcej: www.tvn24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH