Stacje pogotowia ratunkowego, którym lekarze rodzinni najczęściej zlecają udzielanie świadczeń zdrowotnych w ramach pomocy doraźnej, tj. w nocy i święta, będą mogły podpisywać kontrakty bezpośrednio z NFZ. Szacuje się, że zyskają na tym nawet 150 mln zł w skali roku.

Wprowadzenie tych zmian przewiduje projekt nowelizacj ustawy zdrowotnej przygotowanej przez resort zdrowia, przesłany obecnie do konsultacji zewnętrznych. Nowe regulacje mają szansę wejść w życie od połowy br. lub od roku 2010 - podaje Gazeta Prawna.

Obecnie za zapewnienie dostępu do świadczeń zdrowotnych w godzinach nocnych, w święta czy po godzinie 18.00 odpowiadają lekarze rodzinni. To oni podpisują umowy z NFZ. W praktyce jednak bardzo rzadko są bezpośrednimi wykonawcami tych świadczeń. Najczęściej zlecają ich udzielanie stacjom pogotowia ratunkowego, które stają się podwykonawcami w zakresie wyjazdowej pomocy medycznej. Automatycznie otrzymują zatem niższe stawki. W dodatku nawet 50 proc. wezwań nie jest podyktowana względami medycznymi: nie występuje zagrożenie zdrowia i życia pacjenta, do którego wzywana jest pomoc.

- Ponieważ to i tak pogotowie najczęściej świadczy te usługi, chcemy mieć możliwość bezpośredniego podpisywania kontraktów z Funduszem i zyskać dodatkowe środki - wyjaśnia Jacek Szarek, przewodniczący Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ Solidarność.

W tej sprawie związek zamierza spotkać się w przyszłym tygodniu z minister zdrowia Ewą Kopacz.

- Stacje pogotowia zyskają możliwość bezpośredniego kontraktowania świadczeń doraźnej pomocy medycznej, pod warunkiem że spełnią wymagania określone przez NFZ - podkreśla Krzysztof Klichowicz, kierownik sekcji POZ i stomatologii Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ.

Oznacza to tylko tyle, iż do wykonywania tych świadczeń nie będą mogły wykorzystywać tego samego sprzętu czy pracowników, którzy są już zaangażowani do udzielania świadczeń ratownictwa medycznego, czyli stanów bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH