Polskie przepisy naruszają prawo lekarza do odpoczynku po pracy Obchodzenie przepisów, poprzez zatrudnianie lekarzy na kontraktach cywilnoprawnych, od lat jest kwestionowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Fot. Archiwum

Przepisy przewidujące możliwość pracy przez 24 godziny bez odpoczynku są niezgodne z unijną dyrektywą. Potwierdza to wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący greckich lekarzy.

Jak informuje Rzeczpospolita, Trybunał w Luksemburgu w wyroku z 23 grudnia 2015 r. uznał, że maksymalny tygodniowy wymiar czasu pracy lekarzy stanowi zasadę prawa socjalnego UE o szczególnym znaczeniu. Jako norma minimalna mająca na celu zagwarantowanie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa musi działać na korzyść każdego pracownika - pisze Rzeczpospolita.

W takiej sytuacji greckie przepisy, które przewidują, że przysługujący lekarzom 24-godzinny odpoczynek po każdym dyżurze, może zostać odroczony o tydzień, są niezgodne z dyrektywą o czasie pracy.

Ten wyrok nie ma bezpośredniego przełożenia na czas pracy polskich lekarzy, jednak wskazuje, że obchodzenie przepisów, poprzez zatrudnianie lekarzy na kontraktach cywilnoprawnych, które od lat są kwestionowane przez Państwową Inspekcję Pracy jest obejściem przepisów ochronnych gwarantujących im odpoczynek po dyżurach.

Rekordziści przez kilka kolejnych dni nie wychodzą z pracy, przez co stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pacjentów, jak i swojego.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH