Polskie Towarzystwo Okulistyczne w obronie odwołanego prof. Szaflika; krytykowane media

Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Okulistycznego w liście do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza zaprotestowało ws. odwołania prof. Jerzego Szaflika ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki.

Bartosz Arłukowicz odwołał w ub. tygodniu prof. Jerzego Szaflika z tego stanowiska oraz ze stanowiska szefa Banku Tkanek Oka. Resort poinformował, że chodzi o "niejasności proceduralne w zakresie przeszczepu rogówki w Polsce".

CBA poinformowało we wtorek (21 sierpnia), że skierowało do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w prywatnej klinice okulistycznej należącej do profesora.

- Informacja o odwołaniu wieloletniego konsultanta, prof. Jerzego Szaflika, wstrząsnęła całym środowiskiem okulistycznym. Jesteśmy zaskoczeni decyzją, a w szczególności trybem odwołania prof. Szaflika z pełnionych funkcji. Niewłaściwym jest fakt nadania rozgłosu tej sprawie w mediach (telewizja, radio, prasa, internet) bez potwierdzenia zarzutów - ocenili autorzy listu otwartego.

Według przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO) "w takiej sprawie należy poczekać na stanowisko prokuratury, gdyż często niestety w Polsce zdarza się, że rozdmuchana przez media ,,afera’’ nie ma prawnego uzasadnienia".

W ocenie środowiska okulistów takie postępowanie godzi w dobre imię prof. Szaflika, "ale także kładzie niesłusznie cień na całą okulistykę polską i wyrządza wielkie szkody społeczne, a w szczególności uderza w rozwój polskiej transplantologii, dla której prof. Szaflik, w zakresie rozwoju przeszczepów rogówki, ma wielkie zasługi".

Jak podkreślili autorzy listu, prof. Jerzy Szaflik "jest osobą powszechnie szanowaną, jest wybitnym polskim okulistą, lekarzem o nieskazitelnej reputacji, najwyższym poziomie etycznym i zawodowym, jest wychowawcą i nauczycielem wielu wybitnych okulistów".

"Wieloletniemu Konsultantowi Krajowemu w Dziedzinie Okulistyki, spełniającemu swe obowiązki wyjątkowo sumiennie i z wielkim nakładem pracy, należą się podziękowania, szacunek i odznaczenia, a nie postępowanie mające charakter kary" - ocenili.

Zwrócili się do ministra zdrowia z prośbą o wycofanie podjętych w tej sprawie decyzji i podjęcie właściwych - po otrzymaniu wyników toczącego się postępowania wyjaśniającego.

List ws. prof. Jerzego Szaflika do ministra zdrowia w środę wystosowali także pracownicy warszawskiego szpitala okulistycznego. Wyrazili w nim nadzieję, że po wyjaśnieniu "niejasności w procedurze przeszczepiania rogówek" zostanie przywrócone dobre imię i godność prof. Szaflika.

Prof. Szaflik w oświadczeniu zapewniał, że zawsze przestrzegał "z żelazną konsekwencją prawa i zasad etyki lekarskiej".

Czytaj. Prof. Jerzy Szaflik: podejmę kroki prawne w obronie mojego dobrego imienia

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH