Polskie Towarzystwo Diabetologiczne: ustawa refundacyjna do TK

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wystąpiło do rzeczniczki praw obywatelskich Ireny Lipowicz z wnioskiem o skierowanie ustawy refundacyjnej do Trybunału Konstytucyjnego. Głównym powodem jest brak refundacji insulin analogowych.

Jak czytamy w piśmie do RPO, udostępnionym w niedzielę (29 kwietnia) Polskiej Agencji Prasowej, tłem dla podnoszonych zarzutów o niekonstytucyjności ustawy refundacyjnej, jest brak refundacji długo działających insulin analogowych stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 1.

Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) podkreślili, że Polska jest obecnie jedynym krajem w UE, w którym pacjenci ponoszą 100 proc. kosztów stosowania tych leków.

"Obecny system refundacji opiera się na zbiorze indywidualnych decyzji administracyjnych wydawanych przez ministra zdrowia" - czytamy we wniosku do RPO.

Przedstawiciele PTD podnoszą, że "system, który przyznaje władzy wykonawczej w osobie ministra zdrowia wyłączną i pozbawioną ustawowych wytycznych kompetencję do formowania systemu refundacji leków, przeczy zagwarantowanemu w konstytucji prawu do ochrony zdrowia".

Czytaj też. Analogi insulin długodziałających: droga do refundacji usłana licznymi badaniami

To nie pierwszy wniosek do TK w sprawie ustawy refundacyjnej. W marcu Naczelna Rada Lekarska wystąpiła do Trybunału o zbadanie konstytucyjności przepisów nakładających na świadczeniodawców kar umownych m.in. za wystawianie recept osobom nieuprawnionym lub w nieuzasadnionych przypadkach (chodziło o niewłaściwe wystawienie recepty).

Wcześniej jeszcze przed wejściem w życie ustawy i jej styczniową nowelizacją wnioski do TK skierowały PiS oraz OZZL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH