
Znaczna część polskich służb mundurowych jest codziennie "na chorobowym"... Dlatego MSWiA przygotowuje przepisy dostosowujące uposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy na zwolnieniach lekarskich do zasad powszechnego systemu wypłacania świadczeń.
– Obecnie z powodu zwolnień lekarskich około 6 tys. policjantów każdego dnia nie ma w pracy – mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Policjanci biorą co miesiąc 192 tys. zwolnień lekarskich (w policji pracuje ok. 90 tys. osób). Sprawa dotyczy także żołnierzy, strażaków, celników, funkcjonariuszy straży granicznej, BOR, CBA i ABW.
Poza kontrolą ZUS
Jak informuje nas Małgorzata Woźniak, według nowych uregulowań podczas absencji chorobowej wynagrodzenie służb mundurowych wynosiłoby 80 proc., a nie 100 proc. – jak określa to obecnie obowiązujące prawo.
Obecnie niemożliwa jest kontrola fikcyjnych zwolnień. Mundurowym ZUS nie może nic zrobić, bo funkcjonariusze nie płacą składek emerytalnych i ZUS-owi nie podlegają. Zasiłki chorobowe i emerytury żołnierza czy policjanta wypłaca bezpośrednio budżet państwa. Nie jest jednak jasne, czy w nowych przepisach jakiś mechanizm kontroli zwolnień lekarskich się znajdzie.
Zmiany przygotowywane w MSWiA dotyczyłyby funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, strażaków Państwowej Straży Pożarnej i żołnierzy zawodowych.
– Środki finansowe uzyskane dzięki nowym przepisom pozwolą zwiększyć fundusz nagród i zapomóg dla osób pełniących zastępstwa – mówi Małgorzata Woźniak. – Chcemy nagrodzić tych funkcjonariuszy, którzy w czasie nieobecności kolegów muszą za nich wykonywać dodatkową pracę – dodaje.
Zgodnie z nowymi regulacjami absencja chorobowa funkcjonariusza i żołnierza będzie miała wpływ na wysokość jego nagrody rocznej – proporcjonalnie do czasu przebywania na zwolnieniach lekarskich. Inne świadczenia pieniężne związane ze służbą nie zostaną zmniejszone. Absencja nie będzie też rzutować na naliczanie świadczeń emerytalnych.
Będą wyjątki
– Należy podkreślić, że obniżenie uposażenia w związku z chorobą nie będzie dotyczyło funkcjonariuszy i żołnierzy korzystających ze zwolnień lekarskich w szczególnych okolicznościach, np. z tytułu wypadku w drodze na służbę lub ze służby, wypadku w czasie służby, czy choroby w czasie ciąży – tłumaczy nam Małgorzata Woźniak.
Według niej projekt założeń do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych jest obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych. Nowe przepisy mogą wejść w życie w 2011 r.
Jak informuje MSWiA, inne kraje UE wprowadzają regulacje ograniczające przywilej zwolnienia lekarskiego dla funkcjonariuszy płatnego w 100 proc. Przykładem jest Litwa, gdzie od 1 sierpnia br. wprowadzono nowe zasady wypłacania wynagrodzenia podczas choroby. Rozwiązanie to przyczyniło się do znacznej redukcji zwolnień lekarskich.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 10:38 MZ: e-recepty obowiązkowe od 8 stycznia przyszłego roku
- 10:14 SOR w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu tylko do końca stycznia 2020?
- 09:49 Tarnowskie Góry: ośrodek rehabilitacyjny dla osób w śpiączce ma wolne miejsca
- 09:25 Wypadki przy pracy. Pracownicy ochrony zdrowia w czołówce
- 09:06 Grudziądz szuka pieniędzy w rządzie i w bankach, powodem zadłużenie szpitala
- 08:50 DGP: brakuje szczepionek przeciw odrze oraz preparatów dla diabetyków
- 08:23 Dodatkowe 2 mld złotych zasili fundusz zapasowy NFZ
- 1 NFZ: od 1 stycznia zlecenia na wyroby medyczne na nowych zasadach
- 2 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 3 Sondaż CBOS: strażak i pielęgniarka wygrywają w rankingu prestiżu zawodów
- 4 Badania kliniczne: jest program, będzie ustawa. Otwieramy nowy rozdział?
- 5 Jest kolejny wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za napaść na ratowników medycznych
- 6 Rotawirusy, czyli poważny problem, który możemy i powinniśmy rozwiązać
- 7 Epidemia odry na Samoa, Nowa Zelandia wysyła trumny dla dzieci
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych