Polska specjalność: mundurowi na zwolnieniach lekarskich

Znaczna część polskich służb mundurowych jest codziennie "na chorobowym"... Dlatego MSWiA przygotowuje przepisy dostosowujące uposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy na zwolnieniach lekarskich do zasad powszechnego systemu wypłacania świadczeń.

– Obecnie z powodu zwolnień lekarskich około 6 tys. policjantów każdego dnia nie ma w pracy – mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Policjanci biorą co miesiąc 192 tys. zwolnień lekarskich (w policji pracuje ok. 90 tys. osób). Sprawa dotyczy także  żołnierzy, strażaków, celników, funkcjonariuszy straży granicznej, BOR, CBA i ABW.

Poza kontrolą ZUS

Jak informuje nas Małgorzata Woźniak, według nowych uregulowań podczas absencji chorobowej wynagrodzenie służb mundurowych wynosiłoby 80 proc., a nie 100 proc. – jak określa to obecnie obowiązujące prawo.

Obecnie niemożliwa jest kontrola fikcyjnych zwolnień. Mundurowym ZUS nie może nic zrobić, bo funkcjonariusze nie płacą składek emerytalnych i  ZUS-owi nie podlegają. Zasiłki chorobowe i emerytury żołnierza czy policjanta wypłaca bezpośrednio budżet państwa. Nie jest jednak jasne, czy w nowych przepisach jakiś mechanizm kontroli zwolnień lekarskich się znajdzie.

Zmiany przygotowywane w MSWiA dotyczyłyby funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, strażaków Państwowej Straży Pożarnej i żołnierzy zawodowych.

– Środki finansowe uzyskane dzięki nowym przepisom pozwolą zwiększyć fundusz nagród i zapomóg dla osób pełniących zastępstwa – mówi Małgorzata Woźniak. – Chcemy nagrodzić tych funkcjonariuszy, którzy w czasie nieobecności kolegów muszą za nich wykonywać dodatkową pracę – dodaje.

Zgodnie z nowymi regulacjami absencja chorobowa funkcjonariusza i żołnierza będzie miała wpływ na wysokość jego nagrody rocznej – proporcjonalnie do czasu przebywania na zwolnieniach lekarskich. Inne świadczenia pieniężne związane ze służbą nie zostaną zmniejszone. Absencja nie będzie też rzutować na naliczanie świadczeń emerytalnych.

Będą wyjątki

– Należy podkreślić, że obniżenie uposażenia w związku z chorobą nie będzie dotyczyło funkcjonariuszy i żołnierzy korzystających ze zwolnień lekarskich w szczególnych okolicznościach, np. z tytułu wypadku w drodze na służbę lub ze służby, wypadku w czasie służby, czy choroby w czasie ciąży – tłumaczy nam Małgorzata Woźniak.

Według niej projekt założeń do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych jest obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych. Nowe przepisy mogą wejść w życie w 2011 r.

Jak informuje MSWiA, inne kraje UE wprowadzają regulacje ograniczające przywilej zwolnienia lekarskiego dla funkcjonariuszy płatnego w 100 proc. Przykładem jest Litwa, gdzie od 1 sierpnia br. wprowadzono nowe zasady wypłacania wynagrodzenia podczas choroby. Rozwiązanie to przyczyniło się do znacznej redukcji zwolnień lekarskich.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH