Polska przed Trybunałem za łamanie prawa farmaceutycznego

Komisja Europejska pozwała Polskę przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości za łamanie prawa wspólnotowego w zakresie importu leków.

Komisja wskazuje, że polskie Prawo Farmaceutyczne dopuszcza możliwość importu leków niezarejestrowanych – nawet jeśli na rynku są ich zarejestrowane odpowiedniki – z powodów finansowych. Za takie praktyki Polsce grozi kara pieniężna.

O problemie pisaliśmy już w Rynku Zdrowia w kwietniu 2008 roku, kiedy do ustawy Prawo farmaceutyczne wprowadzona została nowa formuła importu leków – coś pomiędzy importem docelowym i równoległym (art. 4 ust. 3a PF).

Według prawa unijnego, leki muszą być zarejestrowane przed wprowadzeniem ich do obrotu na danym rynku. Art. 5 dyrektywy 2001/83 (zmienionej przez dyrektywę 2004/27) dopuszcza możliwość importu docelowego niezarejestrowanych w danym kraju produktów leczniczych, tylko w wyjątkowych sytuacjach, powodowanych względami medycznymi.

Tymczasem do Polski sprowadzane były leki u nas niezarejestrowane, których droższe odpowiedniki miały taką rejestrację. Urząd Komitetu Integracji Europejskiej w 2008 roku, nawet nie starał się ukryć, że za taką polityką resortu zdrowia stoją względy finansowe i że import nie ogranicza się tylko do leków nierejestrowanych.

„Import finansowy nie prowadzi do wprowadzenia do obrotu odpowiedników czy produktów podobnych. Skutkiem zastosowania mechanizmu importu finansowego jest pojawienie się na rynku polskim dokładnie tego samego produktu leczniczego, który jest w Polsce dopuszczony do obrotu. Jedyne różnice tkwią w cenie i pochodzeniu rynkowym tych dwóch produktów leczniczych, które wynikają ze stosowania przez firmy farmaceutyczne różnych polityk cenowych na różnych rynkach” – napisał Tomasz Krawczyk z departamentu prawnego UKIE w przesłanym w 2008 roku dla nas komentarzu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH