Położne samodzielnie poprowadzą porody

Jeśli nie będzie przeciwwskazań medycznych, kobietą w ciąży, w czasie porodu i w okresie połogu będzie mogła się zajmować wyłącznie położna - wynika z rozporządzenia podpisanego przez minister zdrowia, które wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

Rozporządzanie w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem przenosi ciężar odpowiedzialności z lekarza na położną. Obecnie wymagana jest opieka lekarza – przypomina Gazeta Prawna.

Jak poradzą sobie z nowym zadaniem położne?

Portal rynekzdrowia.pl zapytał o to Leokadię Jędrzejewską, konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego:

– Położne są przygotowane - podnoszą kwalifikacje, zdobywają specjalizacje, a poza tym mają praktykę, która upoważnia je, żeby realizować opiekę okołoporodową. Ustawowo mamy takie upoważnienia i najwyższy czas z nich skorzystać. W Szwecji i w innych krajach jest to normalna od lat stosowana i nie ma z tym żadnych problemów. W wielu naszych szpitalach położne już prowadzą porody fizjologiczne, także nie jest do końca tak, że tylko lekarz prowadzi. Rozporządzenie usankcjonuje rolę położnej w tym zakresie.

Trzeba też zaznaczyć, że położna nadal pozostawać będzie w zespole, w którym jest lekarz. Ważne jest też to, żeby zmieniło się nastawienie lekarzy, żeby nabrali przekonania, że położne również wiedzą, jak zareagować, gdy pojawiają się komplikacje.

– Powiem tak: nie tylko właściwe odczytanie wyników badań jest istotne, również intuicja i umiejętności położnych – podkreśła konsultant krajowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH