Polemika z RPP: pomija sytuację ”poczętych pacjentów” RPP pomija sytuację ”poczętych pacjentów”. Fot. Shutterstock

Dziwne to czasy, w których urząd powołany do ochrony praw pacjenta upomina się o realizację ”prawa do aborcji” - komentuje postulat RPP w sprawie uregulowania przepisów dotyczące stosowania klauzuli sumienia Błażej Kmieciak.

Czytaj: Kozłowska: należy uregulować przepisy dotyczące stosowania klauzuli sumienia

Autor jest doktorem socjologii, pedagogiem specjalnym oraz bioetykiem, koordynatorem Centrum Bioetyki Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, wykładowcą akademickim oraz byłym Rzecznikiem Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.

Jego zdaniem Rzecznik Praw Pacjenta od pewnego już czasu jasno wypowiada się w sposób całkowicie pomijający sytuację prawną oraz medyczną poczętych pacjentów.

Przypomina, że powołany blisko dekadę temu RPP, zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta jest głównym, a zarazem centralnym organem powołanym do ochrony praw pacjenta, a więc nie tylko osoby, która zgłasza się do lekarza, ale także tej, której udzielane są świadczenia zdrowotne. Zauważa, że podobne świadczenia udzielane są od pewnego czasu z powodzeniem dzieciom poczętym, u których wykryto w trakcie diagnozy prenatalnej np. określone wady kardiologiczne lub neurologiczne.

Stanowisko RPP udowadnia, iż polskie przepisy zezwalające na aborcję winny być jak najszybciej zmienione - konkluduje Błażej Kmieciak.

Czytaj: www.info.wiara.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH