Polacy będą masowo wnosić o odszkodowanie za smog? Jeżeli, w wyniku przeprowadzonej kontroli, zostanie wskazany sprawca smogu, wówczas do niego trzeba kierować swoje roszczenie. Fot. Archiwum

Obywatele mają prawo ubiegać się o odszkodowanie za skażone powietrze. I dotyczy to nie tylko tych, którzy uważają, że już ucierpieli na zdrowiu - analizuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zdaniem eksperta, każdy, kto uważa, że obecny stan środowiska jest zły, powinien kierować tzw. żądania postulatywne do organów państwowych lub samorządowych. Ich celem będzie wywarcie wpływu na rządzących, aby rozwiązali istniejący problem.

Jednocześnie obywatele mogą występować z roszczeniem o odszkodowanie. Wówczas w pierwszej kolejności należy ustalić bezpośredniego sprawcę smogu na danym obszarze. Najlepiej szczegółowo opisać własne obserwacje i przekazać je do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wyznaczeni funkcjonariusze zbadają, czy ten podmiot faktycznie emituje do atmosfery szkodliwe substancje.

Nawet osoba fizyczna może mieć swój udział w tworzeniu smogu. Jeżeli np. widzimy, że sąsiad pali plastikowe torby powinniśmy to zgłosić do WIOŚ. Funkcjonariusze ochrony środowiska dysponują narzędziami, dzięki którym udowodnią mu winę. Wówczas zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Sami też możemy złożyć skargę do prokuratury, ale warto wcześniej uzyskać opinię ekspertów. Podobnie powinniśmy postępować wobec wszystkich firm i instytucji, które łamią przepisy.

Jeżeli, w wyniku przeprowadzonej kontroli, na określonym terenie zostanie wskazany sprawca smogu, wówczas do niego trzeba kierować swoje roszczenie. Gdy nie można go wskazać, wówczas należy rozważyć złożenie pozwu przeciwko władzy samorządowej albo państwowej.

Jeżeli roszczenie nie zostanie uznane na drodze sądowej w Polsce, można zaskarżyć państwo polskie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH