Jak poinformowała w poniedziałek PAP Grażyna Jeżewska z biura prasowego Sądu Okręgowego w Łodzi wtorek (8 lipca) skierowane zostanie wezwanie dla do odbycia kary. lekarzy skazanych w procesie

Lekarze ci będą mieli trzy tygodnie, aby stawić się w łódzkim Areszcie Śledczym. W czerwcu Sąd Apelacyjny w Łodzi prawomocnie skazał dwóch b. sanitariuszy łódzkiego pogotowia za zabójstwa w sumie pięciu pacjentów, którym podali lek zwiotczający mięśnie (pavulon) Andrzeja N. na dożywocie oraz Karola B. na 25 lat więzienia. Dwaj b. lekarze pogotowia – Janusz K. i Paweł W. - za narażenie życia w sumie 14 pacjentów, którzy zmarli – zostali skazani na 6 i 5 lat więzienia. Wobec całej czwórki sąd orzekł także 10-letni zakaz wykonywania zawodu. Obrońcy nie wykluczyli wówczas wniesienia kasacji do Sądu Najwyższego.

Dotąd do sądu nie wpłynęły wnioski obrony i oskarżonych o odroczenie wykonalności kary. Jeżeli skazani nie stawią się 29 lipca, to sąd może wydać zarządzenie o przymusowym doprowadzeniu ich przez policję w celu odbycia kary.

Był to pierwszy zakończony prawomocnym wyrokiem proces w ujawnionej przed ponad sześcioma laty aferze "łowców skór" w łódzkim pogotowiu. W styczniu 2002 r. "Gazeta Wyborcza" i Radio Łódź ujawniły, że w łódzkim pogotowiu handlowano informacjami o zgonach, a być może celowo zabijano pacjentów. Media podały, że istnieją poszlaki, iż niektórym chorym podawano lek zwiotczający mięśnie, co w określonych przypadkach powodowało śmierć.

Kilka dni temu zapadł kolejny wyrok w tej sprawie. Na kary od 1,5 do 2 lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat łódzki sąd skazał pięciu b. pracowników łódzkiego pogotowia. Troje lekarzy, b. sanitariusza i b. dyspozytorkę oskarżono o przyjmowanie pieniędzy od zakładów pogrzebowych za informacje o zgonach pacjentów.

Wobec całej piątki sąd orzekł także grzywny w wysokości od 10 do 15 tys. zł i przepadek osiągniętych korzyści majątkowych.
Według prokuratury oskarżeni w latach 1998-2002 roku w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ujawnili przedstawicielom kilku zakładów pogrzebowych informacje o zgonach 100 pacjentów. Przyjęli za to ponad 145 tys. zł. Sąd uznał, że oskarżeni pomogli w oszustwie na szkodę rodzin zmarłych pacjentów i przyjmowali pieniądze od zakładów pogrzebowych za informacje o zgonach. Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH