PAP/Rynek Zdrowia | 12-05-2011 12:53

Podlaskie: proces ws. prowokacji policyjnej wobec kardiochirurga

Mężczyzna, który w prowokacji wobec kardiochirurga Tomasza Hirnle odegrał rolę pacjenta, był w czwartek (12 maja) świadkiem w procesie w Białymstoku dotyczącym tej policyjnej akcji. Oskarżeni to lekarz uważany za inspiratora prowokacji i trzech policjantów.

Mężczyzna też jest oskarżony w związku z tym zdarzeniem, ale jego sprawa została wyłączona do odrębnego postępowania. Powodem był stan jego zdrowia - przez długi czas nie stawiał się on w sądzie, co blokowało rozpoczęcie głównej sprawy.

W czwartek miał być przesłuchiwany w drodze telekonferencji Sądu Rejonowego w Białymstoku z Sądem Okręgowym w Warszawie. W związku z tym, że jest też oskarżonym, miał prawo odmowy zeznawania i z niego skorzystał.

Sąd odczytywał jednak jego zeznania składane w śledztwie, w którym miał status podejrzanego. Wynikało z nich, że to podwładny Tomasza Hirnle był inspiratorem prowokacji. Wynajął tego mężczyznę (obiecał mu 20 tys. zł, zapłacił 15 tys. zł), by odegrał rolę pacjenta z chorobą serca. Przekonywał go, że cała akcja jest umówiona z policją, a lekarz, wobec którego miała być przeprowadzona prowokacja, "sam bierze łapówki i z nikim się nie dzieli".

W śledztwie świadek zeznawał m.in., że był przekonany, iż cała akcja jest legalna i zgodna z prawem, bo organizowana przez policję. Cała sprawa wyszła na jaw po materiale telewizyjnym, w którym pokazano, jak w rzeczywistości wyglądały kulisy policyjnej prowokacji. To zeznający w czwartek mężczyzna - za pieniądze - powiedział dziennikarzowi jednej ze stacji o tym, jak została przygotowana.

Autor reportażu zawiadomił Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie i to ona oskarżyła lekarza, policjantów i trzy osoby biorące udział w prowokacji. Lekarz i trzej policjanci, których proces trwa drugi rok, nie przyznają się do zarzutów.

Proces dotyczy m.in. bezpodstawnego wykorzystania instytucji kontrolowanego wręczenia 5 tys. zł łapówki w akcji przeciwko prof. Tomaszowi Hirnle, szefa kliniki w szpitalu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w czerwcu 2005 roku. Po długim procesie lekarz został prawomocnie uniewinniony.

Teraz Tomasz Hirnle domaga się do Skarbu Państwa około 500 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia za pobyt w areszcie.