Podlaskie: apelacje w procesie o odszkodowanie za niesłuszny areszt lekarza

Zarówno prokuratura, jak i kardiochirurg prof. Tomasz Hirnle odwołali się od wyroku zasądzającego lekarzowi 90 tys. zł tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia od Skarbu Państwa za niesłuszny areszt w sprawie karnej.

W 2005 roku Hirnle został zatrzymany w wyniku policyjnej prowokacji. Po dwóch procesach został prawomocnie uniewinniony, co potwierdził też Sąd Najwyższy. Okazało się bowiem, że za całą akcją stał jego podwładny, a dowody były zbierane niezgodnie z prawem.

Dlatego lekarz domagał się od Skarbu Państwa w sumie ponad 500 tys. zł, w formie odszkodowania za utracone zarobki oraz zadośćuczynienia za przeżycia związane z 50-dniowym pobytem w areszcie. Prokurator chciał oddalenia wniosku jako przedawnionego w tym trybie.

W czerwcu 2011 r. Sąd Okręgowy w Białymstoku przyznał prof. Hirnle 90 tys. zł: 20 tys. to odszkodowanie za pobyt w areszcie, a 70 tys. jako zadośćuczynienie za krzywdy moralne, przede wszystkim za cierpienia psychiczne, w tym czas trwania niesłusznego aresztu, dolegliwość tego środka zapobiegawczego oraz - jak uzasadniał wówczas sąd okręgowy - ostracyzm środowiskowy, nieprzychylne reakcje po zwolnieniu z aresztu.

Od tego wyroku odwołały się obie strony, w apelacjach zawierając wnioski podobne do tych z procesu w pierwszej instancji. Prokuratura nadal uważa, że doszło do przedawnienia, ewentualnie - jeśli sąd odwoławczy nie uwzględni takiego wniosku - chce zasądzenia na rzecz lekarza mniejszej kwoty zadośćuczynienia.

Apelacje trafiły do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, termin ich rozpoznania nie został jeszcze wyznaczony. Najprawdopodobniej rozprawa odbędzie się we wrześniu.

W sprawie prowokacji wobec Tomasza Hirnle toczy się odrębny proces. Na ławie oskarżonych zasiada lekarz uznany za inspiratora prowokacji oraz trzech policjantów zajmujących się zwalczaniem korupcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH