Podlaskie: 156 tys. zł odszkodowania dla kardiochirurga za niesłuszny areszt

Sąd Apelacyjny w Białymstoku zasądził w środę (19 grudnia) kardiochirurgowi Tomaszowi Hirnle 156 tys. zł odszkodowania za niesłuszny areszt i utracone w związku z tym zarobki.

Zmienił tym samym wyrok sądu pierwszej instancji, który w lipcu oddalił powództwo lekarza, domagającego się wówczas 312 tys. zł i zasądził połowę tej kwoty, czego w apelacji domagał się lekarz i jego pełnomocnik. Wyrok jest prawomocny.

W 2005 r. Tomasz Hirnle został zatrzymany w wyniku policyjnej prowokacji i trafił na blisko dwa miesiące do aresztu. Po dwóch procesach został prawomocnie uniewinniony od zarzutu przyjęcia 5 tys. zł łapówki. Potwierdził to Sąd Najwyższy. Okazało się, że za całą akcją stał podwładny lekarza, a dowody przeciwko specjaliście były zbierane niezgodnie z prawem.

W pierwszym procesie o odszkodowanie i zadośćuczynienie prawomocnie zasądzono kardiochirurgowi 90 tys. zł za niesłuszny areszt (70 tys. zł zadośćuczynienia i 20 tys. zł odszkodowania).

Częściowo wyrok został jednak uchylony, co otworzyło Tomaszowi Hirnle (zgadza się na podawanie danych) drogę do dochodzenia wyższego odszkodowania, przede wszystkim z tytułu utraconych zarobków, które po opuszczeniu przez niego aresztu były przez dłuższy czas o wiele niższe: nie podpisano z nim kontraktu - przyjęto inną formę zatrudnienia. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH