Podkomisja sejmowa kończy prace nad zwrotem kosztów za leczenie za granicą

Sejmowa podkomisja kończy prace nad projektem ws. transgranicznej opieki zdrowotnej. Choć ustawy jeszcze nie ma, do NFZ wpłynęło już 49 wniosków pacjentów o zwrot takich kosztów.

Jak poinformowało biuro prasowe NFZ, z 49 wniosków o zwrot kosztów leczenia poniesionych na terenie innego państwa UE dziewięć popartych zostało pozwem sądowym.

Najwięcej spraw pacjenci skierowali do sądu w śląskim oddziale wojewódzkim NFZ - pięć. Jeden pozew wpłynął w oddziale łódzkim, w oddziale małopolskim złożono trzy pozwy, przy czym w jednej sprawie zapadł już wyrok na niekorzyść NFZ, nakazujący zapłacić za przeprowadzoną w Czechach operację zaćmy.

Oddział czeka aktualnie na uzasadnienie wyroku, będzie składał apelację - zapowiada Fundusz.

"W sumie w oddziałach wojewódzkich NFZ pacjenci złożyli 49 wniosków o zwrot kosztów leczenia poniesionych na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w ramach dyrektywy transgranicznej" - poinformowało biuro prasowe NFZ. "Na dziś brak podstaw prawnych w przepisach krajowych, które umożliwiłyby dokonywanie refundacji" - podkreśla płatnik.

Jak dodaje, koszty będą mogły być refundowane po wdrożeniu do krajowych przepisów postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 marca 2011 r. w sprawie praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.

We wtorek (8 lipca) podkomisja nadzwyczajna, do której skierowano rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który ma wdrożyć przepisy dyrektywy odbyła przedostatnie posiedzenie w tej sprawie i w najbliższych dniach ma być gotowe jej sprawozdanie.

Elżbieta Radziszewska, przewodnicząca podkomisji powiedziała, że do rozstrzygnięcia pozostały jeszcze pojedyncze kwestie m.in. doprecyzowanie przepisu określającego krąg osób, które w imieniu pacjenta będą mogły wystąpić do NFZ o refundację leczenia.

Radziszewska przypomniała, że wdrażana dyrektywa transgraniczna jest tylko jednym ze sposobów na uzyskanie zwrotu kosztów leczenia poniesionych w innych krajach UE.

- Mamy już (...) możliwość leczenia się w przypadkach nagłych w krajach UE na podstawie karty ubezpieczenia zdrowotnego, mamy zgody NFZ dotyczące innych, specjalnych działań medycznych, a przygotowywana ustawa wprowadzi z automatu możliwość uzyskania refundacji za zabiegi planowe - powiedziała posłanka.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH