Podkarpackie: radni sejmiku poparli działania przeciw aborcji Radni podkreślali, że osoby chore i niepełnosprawne mają takie samo prawo do życia jak i osoby zdrowe. Fot. Archiwum

Radni sejmiku województwa podkarpackiego przez aklamację przyjęli w poniedziałek (27 listopada) uchwałę wyrażającą poparcie dla działań i inicjatyw służących ochronie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Na nadzwyczajnej sesji projekt uchwały przedstawił radny klubu PiS Jacek Kotula.

- Jako radni województwa chcemy wyrazić poparcie dla Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję" i przygotowanego przez komitet projektu ustawy o zmianie ustawy ze stycznia 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - zapisano w uchwale.

Radni podkreślili, że osoby chore i niepełnosprawne mają takie samo prawo do życia jak i osoby zdrowe.

Uchwała zostanie przesłana m.in. do Sejmu, Senatu oraz prezydenta RP.

W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Zbiórkę podpisów pod projektem ograniczającym dopuszczalność aborcji prowadzi Fundacja Życie i Rodzina "Zatrzymaj Aborcję", która chce wprowadzenia zakazu aborcji ze względu na wady płodu.

W 33-osobowym sejmiku podkarpackim 19 radnych należy do klubu PiS, 8 do klubu PSL, 4 do klubu PO i 2 radnych jest niezależnych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH