Podatki: czy tylko leki z rejestru są objęte niższym VAT?

Urząd Skarbowy, w wyniku postępowań podatkowych i kontrolnych każe opodatkować niektóre produkty farmaceutyczne i wyroby niezbędne do ich produkcji stawką podstawową VAT zamiast stawki obniżonej. Firmy są zaskoczone takimi decyzjami.

Fiskus podważa opodatkowanie niższym VAT, bo minister zdrowia nie dopełnił formalności. Nie wpisał produktu (surowca, na który firma ma pozwolenie na dopuszczenie do obrotu) do rejestru. Tymczasem przepisy o VAT do końca 2010 r. uzależniały zastosowanie niższej stawki właśnie od takiego wpisu. W efekcie przedsiębiorcy muszą dopłacić VAT - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Jak wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Dorota Borkowska-Chojnacka, doradca podatkowy w Grant Thornton Frąckowiak, do końca 2010 r. - według brzmienia poz. 79 załącznika nr 3 do Ustawy VAT - opodatkowane 7 proc. stawką (obecnie 8 proc.) podatku były produkty lecznicze wpisane do Rejestru Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w przepisach Prawa farmaceutycznego.

- Natomiast z przepisów Dyrektywy 2006/112/WE wynika, iż dopuszcza się możliwość stosowania obniżonej stawki podatku VAT w odniesieniu do produktów farmaceutycznych zwykle stosowanych dla ochrony zdrowia, zapobiegania chorobom oraz do celów medycznych i weterynaryjnych łącznie z produktami używanymi do celów antykoncepcyjnych oraz higieny osobistej - przekazuje Dorota Borkowska-Chojnacka.

Przy stosowaniu stawek obniżonych do poszczególnych kategorii towarów, Dyrektywa wskazuje, że państwa członkowskie mogą stosować nomenklaturę scaloną, aby precyzyjnie określić zakres danej kategorii. Zatem nie uzależniono stosowania preferencyjnej stawki od spełnienia warunku w postaci wpisu do jakiegokolwiek rejestru.

- Uważam, że w zakresie stosowania odmiennych zasad opodatkowania niewątpliwie kraje członkowskie mają pewną swobodę, jednakże nie można sankcjonować odstępstw, które zakłócają równe traktowanie podmiotów - tłumaczy Dorota Borkowska-Chojnacka.

Jej zdaniem trudno zgodzić się z tezą, aby podatnik posiadający stosowną decyzję o dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu (poprzedzającą wpis do rejestru) nie mógł stosować obniżonej stawki, gdyż produkt nie jest wpisany do rejestru, bez zbadania przyczyny braku tego wpisu.

Obecne przepisy nie odwołują się do Rejestru Produktów Leczniczych, zatem produkt leczniczy nie musi być wpisany do Rejestru, aby można było zastosować obniżoną stawkę.

Dorota Borkowska-Chojnacka, przypomina, że stawka obniżona, jak to wynika z treści poz. 88 załącznika nr 3 do Ustawy VAT, nie dotyczy wszystkich substancji farmaceutycznych zaliczanych według PKWiU do grupowania 21, a jedynie tych produktów leczniczych, które zostały dopuszczone do obrotu na podstawie przepisów Prawa farmaceutycznego. Podatnicy powinni więc kierować się w tym zakresie nie tylko klasyfikacją statystyczną, ale przede wszystkim Prawem farmaceutycznym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH