Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje m.in. prawo do zwiększonego wynagrodzenia chorobowego i odszkodowanie. Pracodawca musi też przenieść go na inne stanowisko pracy, jeżeli nie jest on w stanie wykonywać swoich dotychczasowych obowiązków.

O wypadku przy pracy mówimy wtedy, gdy skutkiem zdarzenia jest uraz, czyli uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka. Jego konsekwencją może być utrata przez pracownika zdolności do wykonywania dotychczasowych zadań. Powinna być ona potwierdzona zaświadczeniem lekarskim wydanym po powrocie zatrudnionego do zakładu pracy.

Jeśli lekarz medycyny pracy stwierdzi, że pracownik nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków na dotychczasowym stanowisku, to pracodawca może z tego powodu rozwiązać z nim umowę o pracę. Prawo do takiej decyzji potwierdza także orzecznictwo sądowe.W wyroku z 16 grudnia 1999 roku  Sąd Najwyższy stwierdził, że już przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania jednego obowiązku należącego do zakresu czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę.

Pracodawca musi jednak pamiętać, że jeśli jego podwładny nie może wykonywać swoich dotychczasowych obowiązków w związku z wypadkiem przy pracy, wówczas musi być przeniesiony na inne stanowisko, na którym mógłby wykonywać odpowiednią dla siebie pracę. Ta musi być dostosowana do stanu zdrowia i posiadanych przez pracownika kwalifikacji. Ma być także zgodna z zaleceniami lekarza.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH