Po wszczęciu restrukturyzacji publicznego ZOZ ulegają zawieszeniu toczące się przeciwko niemu postępowania egzekucyjne zmierzające z do przymusowego ściągnięcia jego długów.

W uchwale z 16 października 2008 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że komornikowi, który w okresie zawieszenia postępowania egzekucyjnego, pobrał należności z zajętej wcześniej wierzytelności (przysługującej ZOZ wobec jego dłużnika) i przekazał je do depozytu sądowego opłata egzekucyjna się nie należy (sygn. III CZP 90/08). W uchwale tej SN wyjaśnił wątpliwość prawną powstałą na tle skargi ZOZ Szpitala Wojewódzkiego.

W toku postępowania egzekucyjnego wszczętego przeciwko temu ZOZ przed wejściem w życie wskazanej ustawy komornik na wniosek ZUS, zajął wierzytelności ZOZ wobec NFZ z tytułu świadczeń zdrowotnych. Na podstawie art. 24 ust. 2 tej ustawy, w sierpniu 2005 r., zawiesił to postępowania, a następnie na wniosek wierzyciela umorzył postępowanie. Należności ZUS bowiem objęte zostały restrukturyzacją.

Przed wypłynięciem tego wniosku, a po zawieszeniu postępowania komornik wyegzekwował z zajętej wierzytelności wobec NFZ łącznie 617, 6 tys. zł i zdeponował ją na rachunku sum depozytowych sądu. W postanowieniu, którym umorzył postępowanie egzekucyjne i orzekł o zwrocie zdeponowanej kwoty, ustalił koszty egzekucji, a te obciążają dłużnika, w łącznej wysokości 59, 3 tys. zł. ZOZ w skardze na czynności komornika zakwestionował te koszty, przede wszystkim w zakresie naliczenia opłaty stosunkowej (59 316 zł ) od ściągniętej kwoty.

Sąd I instancji skargę oddalił, uznając, że komornik był uprawniony do naliczenia takiej opłaty. Argumentował, że do zawieszenia postępowania egzekucyjnego doszło, gdy było ono już zaawansowane i chociażby z tej racji należy mu się taka opłata.

Sąd II instancji, do którego wpłynęło zażalenie ZOZ na to rozstrzygnięcie, zwrócił się do SN o wyjaśnienie, czy w opisanej sytuacji komornik ma prawo do opłaty egzekucyjnej. W uchwale podjętej w odpowiedzi na to pytanie SN stwierdził, że od czynności podjętych w okresie zawieszenia postępowania egzekucyjnego na podstawie art. 24 ust. 2 wskazanej ustawy, polegających na pobraniu należności z zajętej wcześniej wierzytelności i przekazaniu ich do depozytu sądowego opłata egzekucyjna komornikowi nie przysługuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH