Senat poparł w czwartek (30 października) pakiet sześciu ustaw zdrowotnych, ale wprowadził do nich poprawki. Oznacza to, że ustawy trafią ponownie do Sejmu. Poniżej opis losów kolejnych ważniejszych poprawek zgłaszanych przez rząd i opozycję.


Do ustawy o ZOZ-ach senatorowie wprowadzili poprawkę, autorstwa PO, zakładającą m.in. utworzenie kierowniczych stanowisk dla pielęgniarek. Zmiana ta rozbudowuje katalog stanowisk medycznych w ZOZ-ach i wprowadza funkcje: zastępcy kierownika do spraw pielęgniarstwa, naczelnej pielęgniarki albo położnej oddziałowej - w przypadku oddziału, którym kieruje ordynator - oraz kierownika do spraw opieki pielęgniarskiej.

Odrzucono poprawki zgłoszone przez PiS. Jedna z nich zakładała, że po przekształceniu ZOZ-u w spółkę prawa handlowego 15 proc. udziałów zostanie przekazanych pracownikom. Inne propozycje zmian przewidywały m.in., że zbycie udziałów spółki zarządzającej ZOZ nie może spowodować, że udział w jej kapitale zakładowym będzie mniejszy niż 85 proc. Senatorowie nie zgodzili się także na wydłużenie okresu funkcjonowania publicznych ZOZ-ów do 2020 r.

Odrzucono również propozycję PiS, by ZOZ-y prowadzone w formie spółki mogły przeznaczać wypracowany zysk wyłącznie na działalność statutową.

Senat wprowadził poprawki, autorstwa PO, również do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Natomiast jedna z odrzuconych poprawek PiS zakładała, że pacjent powinien mieć prawo do skierowania na leczenie za granicę. Koszty leczenia miałby pokrywać Narodowy Fundusz Zdrowia, jeżeli danego schorzenia nie można leczyć w Polsce.

Senat poparł też ustawę wprowadzającą reformę systemu ochrony zdrowia. Zakłada ona m.in, że spółki kapitałowe zarządzające zakładami opieki zdrowotnej otrzymają ich nieruchomości w dzierżawę.

Senatorowie wprowadzili do tej ustawy kilkanaście poprawek PO. Jedna ze zmian doprecyzowuje kwestię dzierżawienia spółkom zarządzającym ZOZ ich nieruchomości. Według przyjętej poprawki, organ dokonujący przekształcenia, w zamian za udział albo akcje, będzie wnosił tytułem wkładu niepieniężnego do spółki prawo dzierżawy nieruchomości wskazanych przez podmiot, który utworzył ZOZ.

Senat nie zgodził się na poprawkę PiS zakładającą, że Bank Gospodarstwa Krajowego nie będzie pobierał od ZOZ-ów opłaty za czynności związane z udzielaniem pożyczki lub poręczeń oraz dokonaniem zmian w planie naprawczym i nadzorowanie realizacji tego planu.

Senatorowie przyjęli także ustawy: o akredytacji w ochronie zdrowia i o konsultantach w ochronie zdrowia. Także do nich wprowadzili poprawki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH