Po nowelizacji ustawy łatwiej łączyć domy pomocy społecznej

Samorządy prowadzące DPS mogą łączyć placówki o różnych profilach, jeśli mieszczą się one w oddzielnych budynkach.

Domy pomocy społecznej (DPS) są placówkami o określonym profilu w zależności od tego, dla jakiej kategorii osób są przeznaczone. Obecnie mogą one być łączone tylko w sytuacjach wymienionych w ustawie, gdy przyjmuje jedynie osoby w podeszłym wieku i niepełnosprawne fizycznie

Uchwalona 8 stycznia 2010 r. nowelizacja ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej rozszerza możliwość łączenia placówek, które będą mogły być łączone, jeśli ich pomieszczenia mieszczą się w różnych budynkach.

Zdaniem Mieczysława Augustyna, przewodniczącego senackiej komisji rodziny i polityki społecznej, taka możliwość pozwoli samorządom oszczędzić na kosztach administracyjnych, a także zapobiegnie segregacji osób z różnymi typami niepełnosprawności. Krystyna Mrugalska, z Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych, twierdzi jednak, że w innych krajach odchodzi się od łączenia różnych placówek, bo to nie zapewnienia dobrej opieki osobom o określonym charakterze niesamodzielności.

Łączenie DPS umożliwi też niektórym samorządom spełnienie wymaganych przez resort pracy standardów dotyczących np. warunków mieszkaniowych i usług terapeutyczno-opiekuńczych placówek. Na dostosowanie się do tych wymagań mają one czas do końca 2010 roku. Obecnie warunkowo działa 227 DPS-ów, z czego 42 może nie zdążyć ze spełnieniem standardów. Oznacza to, że jeżeli do końca tego roku nie uzyskają pełnego zezwolenia na czas nieokreślony, będą zamykane.

Ustawa czeka na rozpatrzenie przez Senat i ma wejść w życie 14 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw.

Więcej czytaj na www.praca.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH