Spotkanie prezydenta z częścią środowisk medycznych zakończyło się, niestety, brakiem konkretnych deklaracji. Przedstawiciele organizacji związkowych oraz samorządów zawodowych uczestniczących w pracach sejmowej Komisji Zdrowia nad pakietem ustaw zdrowotnych podkreślali po rozmowach z prezydentem, że projekty PO są szkodliwe zarówno dla nich, jak i dla pacjentów. Liczą, iż prezydent będzie interweniował w tej sprawie. Mówili, że konieczne są zamiany w ustawach, nad którymi parlament będzie kontynuował prace we wrześniu.

Związkowcy i samorządowcy podkreślali, że chcieli spotkać sie z prezydentem, ponieważ obiecał być gwarantem dialogu społecznego, a nie po to, aby prosić o ewentualne weto dla ustaw zdrowotnych. Poinformowali, że kolejne spotkanie odbędzie się pod koniec sierpnia.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Andrzej Duda powiedział, że prezydent ma nadzieję, że nie będzie konieczności wetowania ustaw zdrowotnych oraz, że będzie możliwość dialogu.

Wyjaśnił, że na spotkanie zostały zaproszone organizacje, które o nie prosiły. Dodał, że środowiska te czują się rozżalone, że ich zdanie nie zostało wzięte pod uwagę przy procedowaniu ustaw.

Rozpoczynając spotkanie Prezydent RP powiedział m.in.:

"Dziękuję bardzo Państwu za przybycie. Jeżeli chodzi o sprawę dialogu społecznego, to ja będę Państwa z uwagą słuchał. Zdaję sobie sprawę, że pod tym względem w ostatnich miesiącach popełniono istotne błędy, że w tak ważnej dla całego społeczeństwa sprawie głos związków zawodowych, samorządu był słyszalny w sensie medialnym, natomiast jeśli idzie o przygotowanie różnego rodzaju projektów, to słyszalny był w tak minimalnym stopniu, że doszło do wycofania przedstawicieli samorządu i związków zawodowych z prac podkomisji.

Nie zmieniam moich osobistych przekonań dotyczących służby zdrowia.
Byłem zwolennikiem stosunkowo wysokiego stopnia solidaryzmu społecznego i pozostaję nim nadal. Tak było dwadzieścia lat temu, tak było dziesięć lat temu, tak jest i dzisiaj. Jestem zwolennikiem gospodarki rynkowej, bo żaden inny model się na świecie nie sprawdził.

Trzeba zatem przyjąć – niezależnie od jej wad – że jest to rozwiązanie najbardziej optymalne. Natomiast sądzę, że dwie wartości w życiu ludzi, rodzin, całego społeczeństwa, powinny być w stosunkowo małym stopniu, najmniejszym jak to jest możliwe, objęte zasadami rynku. To jest dostęp do zdrowia i dostęp do wiedzy."

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH