Płatnik przypomina o zasadach korzystania z nocnej opieki

Każdy ubezpieczony pacjent ma lekarza rodzinnego, do którego może zgłosić się po poradę. Gdy choroba dopada nas w nocy lub w święta po pomoc udajemy się do placówki, w której lekarze udzielają porad po godz. 18 oraz w weekendy. Czy przy udzielaniu nocnych świadczeń zdrowotnych obowiązuje rejonizacja?

NFZ wyjaśnia, że zgodnie z zapisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, pacjent ma prawo wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (art. 28), ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych (art. 29) lub szpitalnych (art. 30) spośród wszystkich świadczeniodawców, którzy zawarli umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Podobnie jest w przypadku nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, gdzie również nie obowiązuje rejonizacja - ubezpieczeni w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia mogą korzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki. Odmowa udzielenia świadczenia z powodu tzw. rejonizacji stanowi naruszenie prawa pacjenta.

W sytuacji takiego naruszenia, pacjent może skierować skargę np. do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia czy do Rzecznika Praw Pacjenta. 

Więcej: www.dziennikzachodni.pl 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH