Są kolejne wątpliwości co do werdyktu komisji dyscyplinarnej Akademii Medycznej we Wrocławiu, która umorzyła postępowanie wobec podejrzewanego o plagiat prof. Mariana Grybosia. Okazało się, że szef specjalnego zespołu orzekającego w tej sprawie ściśle współpracował naukowo z prof. Grybosiem

Uczelniany rzecznik dyscyplinarny uznał, że część podejrzeń jest uzasadniona i złożył wniosek o udzielenie nagany profesorowi. Ostateczna decyzja należała jednak do komisji dyscyplinarnej Akademii Medycznej. Ta stwierdziła, że „zapożyczenie wielu akapitów tekstu w niezmienionej formie można traktować w kategorii złego smaku, ale nie plagiatu“.

– Zły smak to określenie dotyczące moralności, tymczasem komisja miała jednoznacznie stwierdzić, czy mamy do czynienia z przykładem nierzetelności naukowej. Tak brzmiący komunikat budzi wiele wątpliwości – komentował GW prof. Tadeusz Kaczorek z Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów w Warszawie.

Decyzję o umorzeniu podjęła kilkunastoosobowa komisja dyscyplinarna. Jednak jej podstawą jest szczegółowy raport, który przygotował zespół orzekający, w którego skład weszli: prof. Mieczysław Woźniak, szef Kliniki Analityki Medycznej, dr Jacek Daroszewski z Wydziału Lekarskiego Kształcenia Podyplomowego oraz student Tomasz Ciba. Pracami kierował prof. Woźniak. I to jego udział w pracach zespołu orzekającego budzi wątpliwości.

Jak podawaliśmy wcześniej, Grybosiowi stawiano kilka zarzutów. Najpoważniejsze dotyczą popełnienia plagiatu w podręczniku Ginekologia Onkologiczna. Był także podejrzewany o to, że fałszował wyniki badań, które były podstawą jego publikacji naukowych. Miał także naruszyć zasady współautorstwa tekstów, czyli dopisywać swoje nazwisko do listy autorów publikacji powstałych w jego klinice.

Wykładowca wrocławskiej AM jest kierownikiem I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa, specjalizuje się w ginekologii onkologicznej. O podejrzeniach wobec dr. Grybosia już od lipca wiedzieli rektor uczelni prof. Ryszard Andrzejak i ówczesny dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Adam Szeląg. O sprawie wspomniało także wrześniowe Forum Akademickie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH