Pinkas o projekcie "Za życiem": koordynacja pomocy medycznej - na poziomie POZ Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas Fot. PTWP

Pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych, wiceminister rodziny Krzysztof Michałkiewicz podkreślał, że program "Za życiem" jest ważny, ponieważ ma zapewnić wsparcie koordynowane, dostosowane do problemów konkretnego dziecka i rodziny z chorym dzieckiem.

Zgodnie z projektem pomoc koordynować ma asystent rodziny - będzie on opracowywać katalog możliwej pomocy i występować "do odpowiednich podmiotów, w celu umożliwienia skorzystania ze wsparcia".

Pytany, w jaki sposób resort wyliczył kwotę jednorazowego wsparcia, odpowiedział, że suma 4 tys. zł stanowi kompromis pomiędzy danymi pozyskanymi z resortu zdrowia, dot. liczby takich dzieci, a możliwościami budżetowymi.

Dopytywany o koszty ustawy i programu, Michałkiewicz zauważył, że to dwie różne kwestie.

- Mówimy o koszcie ustawy i jest to 152 mln zł i o koszcie programu, który właśnie  powstaje. Będziemy negocjować z ministrem finansów żeby środki na jego wdrażanie w pierwszym roku znalazły się w rezerwie - zaznaczył.

Jak dodała minister Rafalska, pośpiech w pracach nad projektem wynika z faktu, że jeśli ustawa ma obowiązywać od nowego roku, to musi mieć źródło finansowania, a obecnie trwają prace na budżetem na rok 2017.

O znaczeniu wsparcia dla rodzin mówił wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

Przekonywał, że matki będą miały zapewniony pełen dostęp do badań prenatalnych oraz opieki psychologicznej na każdym etapie - od momentu, gdy kobieta dowie się o chorobie dziecka, do jego dorosłości. Pinkas mówił też o dostępie do hospicjów prenatalnych i koordynacji pomocy medycznej - na poziomie POZ.

- Chcemy zapłacić lekarzowi POZ, położnej środowiskowej (...), żeby zajęła się koordynacją zdarzeń - zapowiedział.

Według niego, dzięki programowi, który rząd chce przyjąć do końca roku, a którego częścią jest projekt "Za życiem", rodzina będzie miała przewodnika po systemie i bezlimitowy dostęp do potrzebnych środków medycznych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH