Pierwsi pacjenci wnioskują o zwrot kosztów leczenia za granicą. NFZ nie widzi podstaw

25 października 2013 r. dyrektywa transgraniczna zaczęła formalnie obowiązywać w krajach UE. Chociaż polski rząd nie zdążył w terminie wdrożyć szczegółowych przepisów implementacyjnych do oddziałów wojewódzkich NFZ wpłynęły pierwsze wnioski od pacjentów żądających zwrotu kosztów za leczenie w ramach dyrektywy. Dotyczą one: usunięcia zaćmy, operacyjnego leczenia zatok i adenomektomii.

Sylwia Wądrzyk, główny specjalista Biura Komunikacji Społecznej Centrali NFZ przyznaje, że do niektórych oddziałów Funduszu (głównie w woj. przygranicznych) zgłaszają się osoby z zapytaniami dotyczącymi możliwości pokrycia kosztów leczenia poza granicami kraju. Są to jednak pojedyńczy pacjenci.

To spostrzeżenie potwierdzają informacje przekazane portalowi rynekzdrowia.pl. Na szesnaście wojewódzkich oddziałów NFZ, pytanych przez nas o napływanie pierwszych wniosków o zwrot leczenia za granicą, odpowiedziało dwanaście. Dwa z nich: małopolski i dolnośląski - twierdząco.

Z Czech i Niemiec
Joanna Mierzwińska, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ podała, że do oddziału, który reprezentuje, w ramach dyrektywy wpłynęło pięć wniosków o zwrot poniesionych kosztów leczenia.

Jeden wniosek dotyczył zabiegu adenomektomii przeprowadzonego w Niemczech. Niestety nie załączono do niego rachunku określającego koszt świadczenia.

Cztery kolejne wnioski dotyczyły operacji zaćmy wykonanych w Czechach. Trzy spośród nich przeprowadzono w Nachodzie, na łączną kwotę 60 000 CZK (koszt zabiegu w jednym oku - 15 000 CZK). Jeden zabieg zaćmy wykonany został w Czeskim Cieszynie. Rachunek podaje kwotę w złotówkach, w wysokości 2.810 zł - wyjaśniła Mierzwińska.

Z kolei Aleksandra Kwiecień, z biura prasowego Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ poinformowała, że o zwrot kosztów leczenia za granicą wystąpiły dwie osoby. Jedna w 2013 r., druga - w 2014 r. Wnioski dotyczyły operacji zaćmy i zabiegu związanego z leczeniem zatok.

Nie ma implementacji, nie ma pieniędzy
Wszyscy pacjenci, którzy złożyli wnioski o zwrot kosztów leczenia odeszli z przysłowiowym kwitkiem. Fundusz stoi bowiem na stanowisku, że dopóki resort nie wprowadzi ustawy implementującej postanowienia dyrektywy transgranicznej, NFZ nie ma podstaw prawnych do podejmowania jakichkolwiek czynności i działań związanych z ewentualnymi wnioskami o zwrot pieniędzy za leczenie za granicą.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH