Pielęgniarki i położne przeciwko zmianie w systemie emerytalnym

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zbiera podpisy pod protestem w sprawie planowanego przez rząd podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat. Podpisują się nie tylko pielęgniarki i położne, ale również pacjenci.

”Propozycja Rządu RP świadczy o całkowitym braku znajomości realiów wykonywania pracy w (…) podmiotach leczniczych, w których konieczne wyposażenie techniczne, zastępuje się pracą ludzką, wykonywaną z przekroczeniem norm wyznaczonych regulacjami BHP” - czytamy w stanowisku Zarządu Krajowego OZZPiP.

- Pod protestem podpisują się nie tylko pielęgniarki i położne, ale również pacjenci - informuje nas Ewa Obuchowska, rzecznik prasowy OZZPiP. Wyjaśnia, że przodniesienie wieku emerytalnego do 67 lat w zawodzie polegającym na ratowaniu życia jest niezrozumiałe i niebezpieczne dla pacjentów, którym trzeba udzielać natychmiastowej pomocy.

Obecnie średni wiek polskiej pielęgniarki to 47 lat, a położnej - 48.

- Owszem, zdarza się, że w naszym zawodzie pracują panie powyżej 60 lat, ale nie w systemie zmianowym na intensywnej opiece czy kardiochirurgii. Zajmują się pracą biurową - wyjaśnia Obuchowska i wskazuje, że sprawność psychofizyczna maleje z wiekiem, co należy uwzględnić w przypadku osób sprawujących bezpośrednią opiekę nad chorymi.

Dodaje, że za kilka lat zaczną odchodzić na emerytury pielęgniarki i położne urodzone w latach 50-tych, w okresie wyżu demograficznego. - Będzie luka pokoleniowa. Należy zrobić wszystko, żeby zachęcić do wyboru tego zawodu - apeluje.

Obuchowska nie chciała ujawnić nam, jakie będą dalsze kroki OZZPiP związane z protestem.

Dziennik Bałtycki twierdzi natomiast, że w styczniu przedstawiciele OZZPiP zamierzają przekazać listy protestacyjne premierowi. Od wyników rozmów z szefem rządu OZZPiP uzależnia dalsze kroki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH