Pielęgniarki i lekarze: nie wykreślajmy z konstytucji artykułu o tworzeniu samorządów zawodowych

Około 20 samorządów zawodów zaufania podpisało apel do rządu i parlamentu, sprzeciwiając się możliwości wykreślenia z konstytucji artykułu o tworzeniu tych samorządów. Wśród sygnatariuszy jest Naczelna Rada Lekarska i Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.

"Wyeliminowanie konstytucyjnego fundamentu działania samorządów zawodów zaufania publicznego prowadzi prostą drogą do ograniczenia praw obywatela, do obrony przed omnipotencją władzy wykonawczej" - napisali sygnatariusze apelu, przygotowywanego przez Naczelną Radę Adwokacką, Naczelną Radę Lekarską, samorządy notariuszy, architektów, pielęgniarek i położnych oraz inne.

Jak wyjaśnia portal onet.pl, chodzi o zgłoszony przez polityków PiS postulat usunięcia z konstytucji art. 17, mówiącego o tym, że "w drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony".

Politycy tej partii zapowiedzieli to po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem. Ich zdaniem tylko wtedy będzie można spowodować rzeczywistą deregulację zawodów.

Według autorów apelu inicjatywa ta "spotkała się z ciepłym przyjęciem przez niektórych przedstawicieli rządu i część parlamentarzystów".

Zdaniem byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia próba likwidacji art. 17 to w istocie zamach na decentralizację państwa. - Ale że to słowo kojarzy się pozytywnie, to wymyślono słowo-wytrych: deregulacja - powiedział.

Tak samo uważa wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł. - Jeśli zmieniać konstytucję, to należy ją raczej dopełnić. Jeśli samorząd zawodowy jest formą sprawowania imperium państwa, to on powinien podejmować decyzje wiążące członków samorządu do końca - tak jak samorząd terytorialny wydaje akty prawa miejscowego - mówił.

Radziwiłł przypomniał, że Węgry kilka lat temu zlikwidowały obowiązek przynależności lekarzy do samorządu zawodowego, a przed rokiem ten obowiązek przywróciły, bo samorząd okazał się rozwiązaniem potrzebnym - także dla pacjentów.

Według Grażyny Rogali-Pawelczyk, prezes zrzeszającej 300 tys. członków Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, likwidacja samorządów spowoduje, że nie będzie komu rejestrować, kto ma wykonywać ten zawód, ani instytucji dbającej o etykę zawodową i podnoszenie kwalifikacji.

Więcej: www.onet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH