Pielęgniarki i położne domagają się ustalenia dla nich gwarancji płacy minimalnej. Zdaniem OZZPiP to właśnie jest najistotniejszą kwestią, która powinna znaleźć się w nowej, przygotowywanej przez ministerstwo ustawie.

29 kwietnia na kolejnym roboczym spotkaniu przedstawiciele pielęgniarek i położnych mają spotkać się  w Ministerstwie Zdrowia. Tematem rozmów ma być przygotowywany w resorcie zdrowia projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Zdaniem związkowców pielęgniarka rozpoczynająca pracę w zawodzie powinna zarabiać 3 tys. zł brutto. Ta kwota ma rosnąć w zależności od przepracowanych lat, zajmowanego stanowiska, uzyskiwanych kwalifikacji.

W opinii pielęgniarek i położnych w ustawie powinny znaleźć się również przepisy określające wysokość specjalnych dodatków. Ich zdaniem za zrobienie specjalizacji oraz za ukończenie studiów licencjackich pielęgniarkom i położnym powinien przysługiwać dodatek w wysokości 150 zł, a 200 zł za ukończenie studiów magisterskich.

– W dzisiejszej ustawie o ZOZ są co prawda zawarte normy regulujące zatrudnienie, określono jak je obliczać ale ten zapis jest właściwie dzisiaj martwy - mówi portalowi rynekzdrowia.pl przewodnicząca Zarządu Krajowego OZZPiP Dorota Gardias. – Pracujemy nad opracowaniem nowych norm i nowej metodologi ich wliczania. Pod koniec kwietnia, w kolejnym spotkaniu w ministerstwie, będziemy rozmawiać na ten temat.

Zdaniem przewodniczącej Gardias, na świecie rozwiązano ten problem w różny sposób. Związek chce skorzystać z tych doświadczeń i zaproponować stronie ministerialnej przeanalizowanie tych rozwiązań i metod, aby zastosować te które można także u nas.

 – Jesteśmy w trakcie rozmów i mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia. Sprawa nie jest łatwa, ale nie określałabym stanowiska ministerstwa jako nieprzejednanego w tej materii. Powiedzmy tak - ministerstwo do tej pory tą sprawą się nie zajmowało, ale już czas aby te sprawy unormować - dodała Gardias.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH