Położne i pielęgniarki będą korzystać z ochrony, która przysługuje funkcjonariuszom publicznym - informuje Gazeta Prawna.

Tak jak lekarze, pielęgniarki i położne padają coraz częściej ofiarami przemocy ze strony pacjentów.

– Agresywni są pacjenci, ale także ich rodziny. Najczęściej do aktów przemocy, fizycznej czy werbalnej, dochodzi na oddziałach ratunkowych, na izbach przyjęć, ale także na oddziałach psychiatrycznych – mówi Grażyna Rogala-Pawelczyk, adiunkt na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, były naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych.

Jak podaje Gazeta Prawna, zgodnie z projektem ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej przygotowanym przez resort zdrowia, który do 1 lipca będzie konsultowany, mają one zostać objęte ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych.

Dzięki tej decyzji zyskają dodatkowe uprawnienia. Zgodnie art. 222 kodeksu karnego za napaść (naruszenie nietykalności cielesnej) na osobę posiadającą status takiego funkcjonariusza, który jest w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, grozi kara grzywny, ograniczenie wolności lub kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Za napaść przy użyciu broni palnej, noża lub innego środka obezwładniającego grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat (art. 223 k.k.). Natomiast za znieważenie funkcjonariusza publicznego trzeba liczyć się z karą finansową, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do roku.

– Nadanie pielęgniarkom i położnym dodatkowych uprawnień jest ważne i potrzebne. Jednak projekt ustawy powinien precyzyjnie opisać, czy chodzi jedynie o ochronę, czy nadanie im statusu funkcjonariusza publicznego. Zamierzamy zgłaszać w tej sprawie uwagi do projektu – mówi Gazecie Prawnej Zdzisław Bujas, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

O nadanie statusu funkcjonariusza publicznego od kilku lat walczą też lekarze. Obecnie tylko niektórzy lekarze mają do niego prawo.

Status funkcjonariusza publicznego przysługuje lekarzowi, który pełni funkcję administracyjną i wiąże się to z dysponowaniem środkami publicznymi. Statusem takim są więc objęci m.in. dyrektorzy placówek i wybrani pracownicy NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH