Pięcioletnie kontrakty są korzystne dla stacji pogotowia ratunkowego

Projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym przewiduje możliwość zawierania przez stacje ratunkowe kontraktów z NFZ na okres co najmniej 5 lat.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, obecnie stacje mają najczęściej dwu- lub trzyletnie kontrakty, co utrudniania im np. starania o unijne dofinansowania, w których muszą spełniać tzw. kryterium trwałości projektu. Zgodnie z nim jednostka musi wykazać, że ma zapewnione źródło finansowania przez kolejnych 5 lat.

Dłuższe kontrakty mogłyby m.in. ułatwić placówkom zakup nowych ambulansów z unijnych środków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Do końca 2015 r., kiedy działanie programu się zakończy, polskiemu ratownictwu medycznemu ma przybyć 600 nowych karetek.

Krystyna Gretkierewicz, dyrektor NZOZ Pogotowie Żarskie, które zabezpiecza cały powiat żarski i wschodnią część powiatu żagańskiego (150 tys. ludności, 2 zespoły specjalistyczne RTM oraz 5  zespołów podstawowych RTM), uważa, że możliwość zawierania przez stacje ratunkowe kontraktów z NFZ na 5 lat byłaby duży udogodnieniem.

– Nie tylko przy okazji zabiegania o unijne fundusze, ale przy każdych staraniach o kredyt czy leasing pada pytanie: „Na jak długo macie państwo podpisaną umowę z płatnikiem?”. Z rocznymi, a nawet trzyletnimi kontraktami nie jesteśmy wystarczająco wiarygodni – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Gretkierewicz.

Jak podkreśla, pogotowie ratunkowe to przedsiębiorstwo jak każde inne. Musi planować wydatki, robić inwestycje.

– Z 5-letnim kontraktem możemy to robić lepiej. Nawet jeśli co roku musimy negocjować ceny, przy dłuższym kontrakcie znika ciągła niepewność, a zyskujemy lepsze zarządzanie – zaznacza dyrektor NZOZ Pogotowie Żarskie.

Z proponowanego rozwiązania zadowolony jest również Tadeusz Stępień, kierownik działu usług medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

– Jako członek Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej występowaliśmy z wnioskiem o wydłużenie okresów kontraktów z Funduszem i cieszymy się, że ten postulat został uwzględniony w projekcie nowelizacji ustawy. Takie rozwiązanie z pewnością będzie czynnikiem bezpieczeństwa finansowego dla stacji pogotowia.

Zwraca uwagę, że realizacja inwestycji dotowanych z pieniędzy unijnych jest obwarowana licznymi warunkami i bardzo szczegółowo kontrolowana.

– Jeśli skończy się okres umowy stacji pogotowia z Funduszem i nie zostanie ona przedłużona, jednostka musi zwrócić pozostałą część dotacji za zakup celowy z funduszy unijnych. To w przypadku stacji pogotowia może bardzo poważnie zakłócić jej finanse, gdyż zakup jednej karetki z wyposażeniem to wydatek ponad 250 tys. zł – podkreśla.

Projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym został przekazany do konsultacji zewnętrznych 4 sierpnia. Termin zgłaszania uwag upływa w 19 sierpnia 2010 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH