Poseł niezrzeszony Bartosz Arłukowicz polemizuje z Bolesławem Piechą w sprawie wypowiedzi na temat in vitro, w której były wiceminister zdrowia a obecnie poseł PiS i przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia zawarł twierdzenie, że niepłodność to nie choroba. Arłukowicz, podobnie jak Piecha, jest lekarzem.

Jak podkreślił Bartosz Arłukowicz na piątkowej (23 stycznia) konferencji prasowej w Sejmie, niepłodność - według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - jest chorobą.

- Jak każda choroba, niepłodność ma swoje metody leczenia, lepsze lub gorsze, ale ma. Ta choroba ma akurat dobre metody leczenia, zaakceptowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, potwierdzone przez Międzynarodowe Towarzystwo Płodności i Niepłodności - mówił poseł.

Zwrócił uwagę, że każdy lekarz, zanim podejmie pracę, składa tzw. przysięgę Hipokratesa, w której - cytował - napisano m.in., że niedopuszczalne jest, by względy religijne, narodowe, rasowe, polityczne lub społeczne były dla niego przeszkodą w spełnianiu obowiązków.

Jak dodał, Bolesława Piechę jako lekarza obowiązuje także Kodeks Etyki Lekarskiej.

- W związku z tym, że pan poseł Piecha podpisując się pod projektem ustawy zakazującej in vitro, łamie Kodeks Etyki Lekarskiej i przysięgę Hipokratesa, postanowiłem podać pana posła Piechę do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej - zaznaczył Arłukowicz.

- Poseł Arłukowicz powołuje się na przysięgę Hipokratesa, niech najpierw ją przeczyta, potem porozmawiamy - powiedział z kolei Bolesław Piecha. Jego zdaniem, cała sprawa to wyskok medialny, w dodatku niepoważny. Podkreślił, że Arłukowicz powinien szanować przepisy i zasady rządzące korporacją, do której należy; ironizował, że sam jest ciekaw, jak ta skarga będzie wyglądać.

Zdaniem Bartosza Arłukowicza, Bolesław Piecha złamał co najmniej kilka przepisów Kodeksu Etyki Lekarskiej, m.in. ten mówiący o tym, że powołaniem lekarza jest leczenie chorych oraz niesienie ulgi w leczeniu oraz zasadę, że dla wypełniania swoich zadań, lekarz powinien zachować swobodę działań zawodowych, zgodnie ze swoim sumieniem i wiedzą medyczną.

- Politykiem się bywa, lekarzem się jest przez całe życie. Jeśli poseł Piecha próbuje uniemożliwić dostęp Polakom do nowoczesnych metod, to występuje przeciwko zdrowiu Polaków - przekonywał Bartosz Arłukowicz.

Bolesław Piecha potwierdził, że w piątek przedłożył szefowi swojego klubu Przemysławowi Gosiewskiemu opinię na temat tzw. projektu Jarosława Gowina (PO) dotyczącego pozaustrojowego zapłodnienia oraz swoje przemyślenia dotyczące regulacji, których istotnym elementem jest zakaz metody in vitro. Według Piechy metoda ta nie powinna być w Polsce stosowana jako niegodziwa moralnie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH