PiS za odrzuceniem projektu w sprawie opiekunów prawnych i medycznych PiS za odrzuceniem projektu w sprawie opiekunów prawnych i medycznych. Fot. Archiwum

Klub PiS chce odrzucenia w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji prawa cywilnego autorstwa klubu Kukiz'15, która miałaby wprowadzić instytucje opiekunów: prawnego i medycznego osób niepełnosprawnych intelektualnie. Według PiS projekt jest wadliwy prawnie.

Pozostałe kluby poselskie - choć wskazywały na liczne niedociągnięcia projektu - podczas środowej (21 września) debaty opowiedziały się za dalszymi pracami nad nim w komisji sejmowej.

Negatywną ocenę projektu przedstawiło Ministerstwo Sprawiedliwości. - Nie po raz pierwszy padnie stwierdzenie, że idea jest słuszna, ale sposób jej realizacji budzi szereg wątpliwości - powiedział wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Głosowanie w sprawie ewentualnego odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu odbędzie się podczas aktualnego posiedzenia Sejmu jeszcze w tym tygodniu.

Złożony w maju w Sejmie przez posłów Kukiz'15 projekt dotyczy zmian w Kodeksie cywilnym, Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, Kodeksie postępowania cywilnego oraz innych aktach prawnych dotyczących osób niepełnosprawnych intelektualnie. - Dzięki niemu po raz pierwszy w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym pojawia się określenie osoby niepełnosprawnej intelektualnie - mówiła Agnieszka Ścigaj z tego klubu.

Według niej Kukiz'15 przedstawił rozwiązania postulowane od dawna przez środowiska niepełnosprawnych. Ustawa miałaby wprowadzić dwie nowe funkcje w związku z opieką nad osobą niepełnosprawną intelektualnie - opiekuna medycznego, czyli osoby ustanawianej przez sąd do współdecydowania z osobą niepełnosprawną w sprawach wykonywania zabiegów medycznych, oraz opiekuna prawnego, który miałby wykonywać określone czynności prawne za osobę niepełnosprawną.

Zakres kompetencji opiekuna prawnego określałby sąd opiekuńczy. Mogłaby to być opieka "z kompetencją do reprezentacji" lub "z kompetencją do współdecydowania". W tym drugim przypadku opiekun potwierdzałby ważność czynności prawnych podopiecznego.

Zdaniem Barbary Bartuś (PiS) projekt, mimo szczytnych intencji, zawiera szereg wad merytorycznych. Posłanka PiS powołała się m.in. na opinię Sądu Najwyższego w sprawie tej propozycji.

"Wydaje się, że wielość problemów w obszarze prawa cywilnego i rodzinnego, których autorzy projektu zapewne nie rozważali, czyni niemożliwym jego dopracowanie na forum komisji sejmowej. Złożoność materii uzasadniałaby powierzenie przygotowania projektu gronu profesjonalistów oraz poddanie prac przygotowawczych regułom właściwym dla rządowych projektów ustaw" - wskazał w swej opinii SN.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH