Petru apeluje do prezydenta o skierowanie do TK ustawy ws. składek Fot. Archiwum RZ

Lider NowoczesnejPL Ryszard Petru zaapelował we wtorek (30 czerwca) do prezydenta o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy wprowadzającej nowe zasady opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe. W jego ocenie przepisy te są krzywdzące dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą.

Chodzi o ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która czeka obecnie na podpis prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jej projekt został przygotowany w resorcie pracy. Ustawa ma ograniczyć skalę nadużyć związanych ze składkami na ubezpieczenia chorobowe.

Ustawa ma m.in. wprowadzić zmiany w sposobie obliczania podstawy wymiaru zasiłku w przypadku krótszego niż 12 miesięcy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu osób prowadzących działalność gospodarczą oraz innych osób, dla których podstawę wymiaru składek stanowi kwota zadeklarowana. Wyeliminować ma to sytuacje, gdy po krótkim, jedno-, dwumiesięcznym czasie opłacania składek na wysokim poziomie następuje długi okres pobierania zasiłku w wysokości adekwatnej do zadeklarowanej podstawy wymiaru (np. w czasie odpowiadającym urlopowi macierzyńskiemu i rodzicielskiemu).

Lider NowoczesnejPL zaapelował na konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim o skierowanie ustawy o świadczeniach pieniężnych do TK przed jej podpisaniem. Wsparł tym samym akcję przedsiębiorczych kobiet "Matki na Działalności Gospodarczej: NIE! - dla prawa wstecz".

Jednym z argumentów za skierowaniem ustawy do TK - jak mówił Petru - jest to, że ustawa "zapomina o tym, że ciąża trwa dziewięć miesięcy i zmienia reguły gry w trakcie trwania ciąży". Lider NowoczesnejPL nawiązał do trzymiesięcznego vacatio legis określonego w ustawie dla tych przepisów.

Reprezentująca przedsiębiorcze matki Małgorzata Borowska przekonywała, że ustawa powinna przewidywać dłuższe vacatio legis, by nie obejmowała kobiet, które teraz są w ciąży. - One są kompletnie nieprzygotowane na nowe prawo, które wejdzie w życie albo w dniu ich porodu, albo wtedy, gdy będą miały do opieki małe dziecko - tłumaczyła.

Petru mówił też, że "ustawa jest tak napisana, jakby zakładała, że wszyscy, którzy prowadzą działalność gospodarczą są przestępcami, oszukują". - Przypominam słowa pani premier Ewy Kopacz, że przepisy tworzymy dla 99 proc. uczciwych, a nie dla 1 proc. przestępców - zaznaczył. Apelował, by tworzyć prawo dla uczciwych.

Małgorzata Wołoszyk zaangażowana w akcję przedsiębiorczych kobiet podkreśliła, że "ZUS ma środki, by wychwytywać tzw. naciągaczy, i to robi". - Natomiast ustawa ogranicza możliwość zdobycia wyższego świadczenia macierzyńskiego dla wielu uczciwych przedsiębiorczyń - tłumaczyła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH