Personel szpitala powinien zawsze reagować

Czy szpital ma prawo odmówić rodzicom wydania dziecka, jeżeli podejrzewa, że dzieje się mu w rodzinie krzywda? Zdaniem Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, personel medyczny szpitala powinien zawsze reagować w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka.

Marek Michalak: - Jeżeli do placówki trafia mały pacjent, u którego stwierdza się objawy wskazujące na stosowanie przemocy, to ordynator oddziału natychmiast powinien powiadomić sąd rodzinny. Sędzia oceni wtedy przesłany materiał i wyda stosowne do okoliczności orzeczenie.

- Czy przepisy pozwalają pracownikom placówki zdrowia odmówić wydania małoletniego pacjenta opiekunom?

Polskie przepisy dość precyzyjnie określają, co należy uczynić w takich przypadkach. Art. 572 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że każdy, komu znane jest zdarzenie uzasadniające wszczęcie postępowania z urzędu, obowiązany jest zawiadomić o nim sąd opiekuńczy.

W dalszej części wymienione są instytucje szczególnie do tego zobowiązane, wśród nich zakłady zajmujące się opieką nad dziećmi lub osobami psychicznie chorymi.

Z kolei art.109 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przedstawia możliwości działań sądu opiekuńczego w przypadku, jeżeli dobro dziecka jest zagrożone, a art. 34 Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty reguluje zachowania lekarza w stosunku do pacjenta małoletniego, również w sytuacji, gdy jego opiekun prawny zaniedbuje dobro dziecka.

A jak to wygląda w praktyce, czy szpitale reagują w takich przypadkach?

Nie prowadziłem badań, które upoważniałyby do kategorycznych, jednoznacznych ocen w kwestii działania placówek ochrony zdrowia w sytuacji przyjęcia pacjenta, wobec którego mogła być stosowana przemoc.

Jednak przykłady spraw, jakie wpływają do Biura Rzecznika bądź doniesienia medialne wskazują, że nie zawsze w placówkach służby zdrowia następuje odpowiednio szybka reakcja na informacje lub podejrzenie o krzywdzeniu dziecka.

Zmianę na korzyść z pewnością może przynieść edukacja i szkolenie personelu, nagłaśnianie spraw, konsekwencja w działaniu, a przede wszystkim - znajomość prawa i jego przestrzeganie przez dorosłych. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH