Pełnomocnik ds. równego traktowania: pacjenci homoseksualni są dyskryminowani

Pacjentom nieheteroseksualnym odmawia się prawa do obecności partnera lub partnerki podczas udzielania świadczeń medycznych, nie udziela się im informacji o stanie zdrowia pacjenta - alarmuje pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania w piśmie do ministra zdrowia.

Prof. Małgorzata Fuszara w odpowiedzi na wnioski płynące z raportu Rzecznika Praw Obywatelskich w piśmie skierowanym do ministra zdrowia wyraziła szczególne zaniepokojenie łamaniem praw pacjentów nieheteroseksualnych.

Pełnomocniczka przypomniała, że w rozumieniu Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta za osobę bliską uznaje się również "osobę pozostającą we wspólnym pożyciu". Zarekomendowała jednocześnie, by rozważyć wyraźne wskazanie w wewnętrznych regulacjach placówek medycznych definicji pojęcia "osoby bliskiej" i wynikających z tego uprawnień.

Prof. Fuszara podkreśliła również, że "naruszanie tajemnicy lekarskiej przez ujawnianie osobom trzecim informacji o orientacji seksualnej pacjenta stanowi przewinienie zawodowe oraz poważne naruszenie prawa".

Zarekomendowała przeprowadzenie wśród personelu medycznego szkoleń i działań antydyskryminacyjnych oraz podniesienie poziomu ich wiedzy o obowiązujących prawach, w tym zasadach przestrzegania tajemnicy lekarskiej oraz prawach pacjenta. Zdaniem pełnomocniczki, również w programach kształcenia personelu medycznego powinny znaleźć się zagadnienia związane z tematyką antydyskryminacyjną.

Powołując się na wyniki raportu, prof. Fuszara przyznała, że liczba skarg i sprzeciwów związanych z dyskryminacją pacjentów nieheteroseksualnych kierowanych do instytucji odwoławczych oraz Rzecznika Praw Pacjenta nie jest duża, ale "może to świadczyć o nieskuteczności i niedoskonałości istniejących środków ochrony prawnej". Dlatego też, zdaniem pełnomocniczki, konieczne jest usprawnianie mechanizmów odwoławczych oraz podniesienie poziomu wiedzy pacjentów o przysługujących im prawach.

Resort zdrowia ma 30 dni na ustosunkowanie się do pisma pełnomocniczki. Na razie sprawy nie komentuje.

Z badań przytoczonych w raporcie "Równe traktowanie pacjentów - osoby nieheteroseksualne w opiece zdrowotnej" opublikowanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że działaniami dyskryminującymi, z którymi najczęściej spotykała się ta grupa pacjentów, były poniżające i obraźliwe komentarze z strony personelu medycznego, brak możliwości upoważnienia partnera do otrzymywania informacji o stanie zdrowia, uznawanie homoseksualizmu za chorobę oraz odmowa możliwości oddania krwi.

Zwrócono również uwagę na przypadki ujawniania przez personel medyczny orientacji seksualnej pacjentów, co - zdaniem autorów raportu - może skłaniać do ukrywania w trakcie wywiadu medycznego informacji istotnych dla diagnostyki lub leczenia, które mogą sugerować orientację seksualną pacjenta.

Z badań przytoczonych w raporcie wynika, że jedynie co piąta osoba nieheteroseksualna ujawnia swoją orientację podczas kontaktu z personelem medycznym, a 11 proc. doświadczyło nierównego traktowania ze strony osób reprezentujących służbę zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH