Paszkiewicz: uwagi do rozporządzania ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu AOS

Prezes NFZ w poniedziałek (21 maja) zgłosił uwagi do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ministra zdrowia ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS).

Jacek Paszkiewicz wnioskuje m. in. o doprecyzowanie wymogów w zakresie wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną poradni logopedycznych. Proponuje też prolongatę terminu obowiązywania zmodyfikowanych warunków w zakresie kwalifikacji personelu poradni, w celu uniknięcia ewentualnej konieczności wypowiadania umów w trakcie trwania 2012 roku.

Prezes NFZ wnioskuje też o wprowadzenie dodatkowych procedur do świadczeń laboratoryjnych. Ponadto jego zdaniem w zakresie świadczeń ultrasonograficznych powinna zostać dodana procedura: "Echokardiografia obciążeniowa - wysiłkowa".

Zdaniem szefa Funduszu złagodzenie wymogów odnośnie personelu w przypadku hemodializy może ograniczyć dostępność do realizacji programów lekowych. Jak wskazuje, są realizowane programy lekowe, w których warunkiem wykonania jest zatrudnienie lekarza specjalisty nefrologii.

Prezes NFZ zauważa, że nie ma żadnego aktu prawnego, który uprawniałby opiekunów pacjenta, czy osoby po krótkim przeszkoleniu, do prowadzenia "domowej antybiotykoterapii dożylnej w leczeniu zaostrzeń choroby oskrzelowo-płucnej u pacjentów z mukowiscydozą".

Jak informuje Jacek Paszkiewicz, dożylne podawanie leków musi, w świetle obowiązujących przepisów, być realizowane przez personel medyczny. Nie jest też możliwe wydawanie do stosowania w domu leków zakwalifikowanych do kategorii dostępności wyłącznie w lecznictwie zamkniętym. Ponadto w opinii prezesa NFZ dodanie świadczenia gwarantowanego bez rekomendacji prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych stanowi istotne naruszenie prawa.

Więcej: www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH