Parlament Europejski: w marcu głosowanie w sprawie uznawania kwalifikacji pielęgniarek

W marcu Parlament Europejski ma głosować nad zmianą unijnej dyrektywy dotyczącej uznawania kwalifikacji zawodowych. Proponowana zmiana ma być korzystna dla polskich pielęgniarek, które uzyskały swoje kwalifikacje przed wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Dotyczy to m.in. pielęgniarek i położnych, które przed 2004 r. ukończyły licea medyczne. Dotychczas nie były one objęte systemem automatycznego uznawania kwalifikacji zawodowych w innych krajach UE na zasadzie praw nabytych. Chcąc podjąć pracę w swoim zawodzie w państwach Unii musiały uzupełniać wykształcenie.

Korzystny dla pielęgniarek projekt zmiany dyrektywy 2005/36/WE przyjęła w tym tygodniu komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów Parlamentu Europejskiego. W czwartek (24 stycznia) poinformowała o tym europosłanka Małgorzata Handzlik, która pracuje w tej komisji. Głosowanie projektu na sesji plenarnej zaplanowano na marzec.

Unowocześnienie tej dyrektywy ma poprawić działanie rynku wewnętrznego, co zostało zapowiedziane w Akcie o jednolitym rynku. Chodzi o ułatwienie obywatelom UE korzystania ze swobody przemieszczania czy podjęcia pracy w dowolnie wybranym państwie członkowskim. Efektem ma być większa mobilność w UE, dająca większe szanse na znalezienie stażu czy pracy.

Dzięki zmianom polskie pielęgniarki będą miały uznane kwalifikacje na takich samych warunkach, jak w przypadku innych państw członkowskich UE. Polskie starania o to trwają niemal od 2005 roku. Jednym z głównych argumentów była konieczność równego traktowania w pełni wykwalifikowanych pracowników w UE.

Trudności z uznawaniem kwalifikacji polskich pielęgniarek w UE wynikały z tego, że w świetle regulacji unijnych kwalifikacje pielęgniarki były uzależnione od wyższego, co najmniej licencjackiego wykształcenia. W traktacie akcesyjnym tej kwestii nie uregulowano. Bezskuteczna była też polska skarga do Trybunału Sprawiedliwości.

Obecnie w Polsce obowiązują już inne standardy kształcenia pielęgniarek, w pełni uwzględniające wymogi europejskie. Ponadto wiele pielęgniarek ukończyło uzupełniające studia podyplomowe, które upoważniają do uznawania ich kwalifikacji przez inne państwa Unii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH