Papież Franciszek powiedział w czwartek (28 stycznia), że embriony nie są "materiałem do wyrzucenia". Podczas spotkania z włoskim Komitetem ds. Bioetyki zaapelował do specjalistów w tej dziedzinie o prace nad kwestiami niszczenia środowiska naturalnego i niepełnosprawności.
Zwracając się do przedstawicieli Komitetu, działającego od 25 lat przy włoskim Urzędzie Rady Ministrów, Franciszek podkreślił: - Wiadomo wszystkim, jak bardzo Kościół wrażliwy jest na kwestie etyki, ale może nie jest dla wszystkich równie jasne to, że Kościół nie domaga się dla siebie żadnego uprzywilejowanego miejsca na tym polu.
Kościół - dodał papież - jest zadowolony, gdy problematykę tę porusza się na różnych poziomach w wymiarze "obywatelskiego sumienia", zdolnego do refleksji, rozeznania i działania, przy "wolnym i otwartym rozumowaniu i na podstawie wartości konstytutywnych osoby i społeczeństwa".
W tych kwestiach zdaniem papieża konieczna jest współpraca Kościoła i społeczeństwa obywatelskiego, zgodnie z ich kompetencjami.
Papież mówił, że szacunek dla integralności istoty ludzkiej i jej ochrona od poczęcia do naturalnej śmierci, a także postrzeganie człowieka jako cel i nigdy jako środek jest fundamentalną zasadą etyczną, także przy zastosowaniu biotechnologii w medycynie.
Podkreślił, że zastosowania biotechnologiczne nie mogą być nigdy wykorzystane w sposób godzący w ludzką godność i nie mogą nimi kierować wyłącznie cele przemysłowe i komercyjne.
Franciszek wyraził przekonanie, że bioetyka zrodziła się, by skonfrontować, poprzez podejście krytyczne, racje i warunki wymagane przez zasadę obrony godności człowieka z postępem nauki oraz technologii biologicznych i medycznych. Te zaś, uważa, przy ich przyspieszonym tempie rozwoju grożą zatraceniem wszelkiego odniesienia, które nie będzie "przydatnością i zyskiem".
Papież zachęcił bioetyków do tego, by ich praca skoncentrowała się na interdyscyplinarnej analizie przyczyn zniszczenia środowiska naturalnego, by promować działania na rzecz jego zachowania i troski o nie. Jako następną dziedzinę wymienił badania nad niesprawnością i marginalizacją najsłabszych w społeczeństwie, które - jak ocenił - jest "nastawione na rywalizację i przyspieszenie postępu".
Wyzwaniem w opinii papieża jest przeciwstawienie się mentalności odrzucania, która ma wiele przejawów. Za jeden z nich uznał "traktowanie embrionów ludzkich jako materiału do wyrzucenia", podobnie - zwrócił uwagę - jak osób chorych i starszych, zbliżających się do śmierci.


- 22:06 Opiekunowie osób niepełnosprawnych poprosili o spotkanie z prezydentem
- 21:37 Prezydium NRL o limitach przyjęć na kierunek lekarski i opiece okołoporodowej
- 21:14 Lublin: pracują nad protezami, które można modyfikować bez zabiegu
- 20:55 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 20:09 NRL o szczepieniach i obniżaniu jakości kształcenia
- 19:23 Terlecki spotkał się z prezydentem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża
- 18:57 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
- 18:10 Francuzi wynaleźli podkoszulek, który alarmuje pogotowie ratunkowe
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 5 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 6 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 7 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych