Papierosy bezdymne dostępne także dla dzieci? Papierosy bezdymne dostępne także dla dzieci? Fot.Archiwum

Ustawa tytoniowa ma dopuścić w Polsce do sprzedaży papierosy bezdymne - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". W projekcie, gdy mowa o zakazie dystrybucji wśród osób poniżej 18. roku życia, wymienia się wyłącznie tytoń i e-papierosy, a nie - jak w pozostałych przepisach projektu - tytoń, e-papierosy oraz wyroby innowacyjne.

Zmianę wprowadzono na ostatniej prostej prac nad przepisami wdrażającymi unijną dyrektywę  tytoniową. W czerwcowej wersji projektu znajdował się jeszcze zapis, że "zabrania się produkcji i wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych bezdymnych, z wyjątkiem tytoniu do nosa".

W połowie grudnia Ministerstwo Zdrowia wyrzuciło zakaz, a przepis otrzymał nowe brzmienie: "zabrania się produkcji i wprowadzania do obrotu tytoniu do stosowania doustnego". O wyrobach bezdymnych nie ma już ani słowa.

Jak pisze dziś "Dziennik Gazeta Prawna", zgoda resortu zdrowia na te produkty to element negocjacji z koncernami tytoniowymi. Ustępstwo dotyczące produktów bezdymnych może ograniczyć sprzeciw koncernów wobec ustawy, a tym samym doprowadzić do jej szybszego wdrożenia.

Eksperci zwracają uwagę na jeszcze jeden ważny fakt. W projekcie w kontekście zakazu sprzedaży nieletnim wymienia się tylko tytoń i e-papierosy. Jeśli to niedopatrzenie nie zostanie usunięte w toku prac nad ustawą, może otworzyć furtkę do sprzedaży papierosów bezdymnych nieletnim.

MZ zamieściło w poniedziałek (28 grudnia) wyjaśnienie do artykułu dotyczącego dostępu do papierosów bezdymnych w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Informuje, że projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych nie dopuszcza sprzedaży takich wyrobów dzieciom. Podkreśla, że projekt ustawy zawiera przepisy, które zabraniają udostępniania wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH