Senat przyjął "pakiet zdrowotny PO", czyli ustawy o: ZOZ-ach (piszemy o niej w osobnym miejscu), pracownikach ZOZ-ów, prawach pacjenta, akredytacji w ochronie zdrowia oraz o konsultantach medycznych.

Senat nie zgodził na odrzucenie ustawy o pracownikach ZOZ-ów i przyjął ją z poprawkami. Ustawa gwarantuje przywileje osób zatrudnionych w placówkach opieki zdrowotnej, reguluje także czas pracy, określa tryb doskonalenia zawodowego pracowników placówek medycznych, wykonujących inne niż medyczne zawody oraz precyzuje  szczególne uprawnienia osób zatrudnionych w jednostkach budżetowych albo placówkach założonych przez pracodawcę dla swoich pracowników.

Zgodnie ze zmianami przyjętymi przez senatorów, pracownicy ZOZ-ów będą mieli prawo m.in. do nagród jubileuszowych, dodatków za wysługę lat oraz odpraw emerytalnych i rentowych. Przyjęto także poprawkę umożliwiającą im ubieganie się u pracodawcy o pokrycie kosztów doskonalenia zawodowego.

Ustawa określa również maksymalny czas pracy lekarzy stażystów - 52 godziny tygodniowo. W myśl obowiązujących od tego roku przepisów, zgodnych z prawem unijnym, maksymalny czas pracy lekarzy wynosi 48 godzin (nie dotyczy to jednak stażystów i rezydentów). Ponadto, ustawa zrównuje czas pracy wszystkich pracowników ZOZ-ów, co oznacza wydłużenie czasu pracy osób zatrudnionych w warunkach, które mogą być szkodliwe, m.in. radiologów, patomorfologów, pracowników prosektoriów i medycyny sądowej.

Dotychczas tych pracowników obowiązywał pięciogodzinny dzień pracy. Był to zapis, który od początku wzbudzał ogromne kontrowersje, ale ostatecznie senat go przyjął.  W myśl ustawy czas pracy pracowników ZOZ-ów nie może przekraczać 7 godz. 35 min. dziennie, a w przypadku pracowników technicznych, obsługi, gospodarczych i administracyjnych - 8 godz. dziennie.

Maksymalna długość czasu pracy, obejmującego także dyżur medyczny, wynosiłaby 24 godziny. Według ustawy, w przypadku, gdy w związku z pełnieniem dyżuru medycznego dojdzie do nieudzielania 11-godzinnego odpoczynku, należy udzielić go w kolejnej dobie co najmniej w takim samym wymiarze.

Senatorowie opowiedzieli się również za utworzeniem urzędu Rzecznika Praw Pacjenta. W myśl ustawy, Rzecznik ma być powoływany przez premiera "spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH