Paczki dla młodych matek, czyli zagrożone dane osobowe?

Firmy marketingowe rozdają na porodówkach paczki z drobnymi prezentami dla dzieci (pieluchy, próbki kosmetyków). Dołączają do nich ankietę, pozwalającą na uzyskanie danych osobowych (imię, nazwisko, numer telefonu).

Ankiety zawierają klauzulę o zgodzie na udostępnienie danych osobowych innym podmiotom. Jeśli kobieta ją podpisze, musi się liczyć z tym, że jej dane mogą być później wykorzystane do akwizycji bezpośredniej.

Taka sytuacja dotyczy m.in. Szpitala im. Fr. Raszei w Poznaniu, ale zjawisko ma znacznie szerszy zasięg. Jak informuje Gazeta Wyborcza, dwie firmy działające w szpitalu Raszei łącznie obsługują prawie 800 oddziałów położniczych w całej Polsce. 

Firmy, które rozdają upominki kobietom w szpitalach robią to legalnie, zgodnie z przepisami prawa i co najważniejsze, za zgodą samych szpitali. 

– Od 1992 roku mamy porozumienia z tymi firmami, które działają na terenie naszej placówki. Inne poznańskie lecznice też mają takie umowy –  wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Elżbieta Wrzesińska-Żak, dyrektor Szpitala im. Fr. Raszei w Poznaniu. 

Placówki nie mają korzyści finansowych z działalności firm marketingowych na ich terenie. Umowy jednak są potrzebne, bo dzięki nim szpital lepiej kontroluje, kto znajduje się na jego terenie, a także jakiego rodzaju materiały są rozprowadzane wśród pacjentek. Lecznice na ogół nie mają nic przeciwko temu, że firmy marketingowe zaopatrują kobiety w informacje dotyczące pielęgnacji dzieci. 

Żeby otrzymać paczkę kobiety nie muszą wypełniać ankiet, jednak wiele z nich to robi. Podobno chętnie później korzystają z otrzymywanych ofert.  Ale na pewno nie wszystkie, bo spora grupa młodych matek skarży się na natarczywość przedstawicieli handlowych wspomnianych firm.

A sprawa jest prosta. Jeśli ktoś nie chce odbierać telefonów lub przesyłek, to wydaje się, że odrobina asertywności powinna wystarczyć. Na pytanie o zgodę na udostępnienie danych osobowych trzeba odpowiedzieć: nie. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH