Projekt ustawy o indywidualnych prawach pacjenta oraz o rzeczniku praw pacjenta oczekuje w Sejmie na drugie czytanie, które ma odbyć się po zakończeniu wakacji. Jak twierdzi rząd, nadaje on pacjentom jeszcze jedno dodatkowe prawo.

Pacjent będzie mógł domagać się zwołania konsylium lekarskiego, jeżeli nie zgodzi się z opinią lekarza nadzorującego jego leczenie.

Lekarz może się jednak na to nie zgodzić, jeżeli uzna, że żądanie pacjenta jest bezzasadne.

Zdaniem ekspertów może to całkowicie uniemożliwić chorym korzystanie z przyznanego im prawa. Ustawa nie precyzuje, w jakich przypadkach lekarz może odmówić zwołania konsylium czy zasięgnięcia opinii innego lekarza. Medycy będą mogli nie zgadzać się na to praktycznie w każdym przypadku.

– W tej chwili każdy może się domagać konsultacji jeśli przekona lekarza rodzinnego do wystawienia drugiego skierowania – powiedział nam Jan Isakow, lekarz rodzinny z Euromedu.

– Nie widzę problemu jeśli pacjent nie zgadza się z moją diagnozą, żeby poszedł do kogo innego – stwierdziła Lidia Okraska, endokrynolog.

Projekt ustawy nie precyzuje jednak, kiedy pacjent może domagać się konsultacji ze strony specjalisty.

Brak dokładnego sprecyzowania, w jakich sytuacjach pacjent ma prawo żądać dodatkowych konsultacji, może spowodować, że chorzy nie będą wiedzieli, kiedy mogą z tego prawa korzystać.

Jeżeli ustawa zostanie uchwalona, zacznie obowiązywać od 2008 roku. Niewykluczone jednak, że zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH